Cart

Ciekawostki

Pumeks naturalny – Dlaczego warto korzystać z naturalnych rozwiązań?

Przybory kosmetyczne naturalnego pochodzenia cieszą się coraz większą popularnością. Konsumenci coraz większą wagę przywiązują do ekologicznych rozwiązań. Działanie to przyczynia się do

Kule do kąpieli, czyli kąpiel w aromatycznym stylu

Marzysz o chwili wytchnienia i relaksu, kiedy całkowicie zapominasz o otaczającym świecie, wszelkich problemach, a skupiasz się tylko na sobie oraz swoich

Sól borowinowa – Działanie i właściwości zdrowotne

Sól borowinowa znana jest od bardzo dawna ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jej działanie lecznicze zostało potwierdzone przez liczne badania. Poprawia nasze samopoczucie

Świece sojowe do masażu – wszystko, co musisz wiedzieć!

Masaż kojarzy się z relaksem. Dlatego, gdy po raz pierwszy, gdy  usłyszeliśmy o użyciu świec podczas odprężającego zabiegu, poczuliśmy lekki niepokój. Wydawało

Sole do kąpieli, czyli pomysł na jesienne, rozgrzewające kąpiele

Kąpiel relaksująca to jeden z najlepszych możliwych sposobów na zakończenie dnia pracy. Tym bardziej teraz, kiedy za oknem panuje niezbyt sprzyjająca pogoda.

Zestawy świąteczne kosmetyków jako pomysł na prezent.

Nie ma co się oszukiwać, czas świąt to także zakupowe szaleństwo, które obejmuje każdego z nas. Wszyscy podążamy za wieloletnią tradycją, dlatego

Co to są emolienty?

Emolienty są preparatami, które stosuje się na szeroką skalę w dermatologii i kosmetologii. Mają one właściwości zmiękczające, jak i regeneracyjne. Zaleca się je

Humektanty. Co to takiego?

Kobiety w dzisiejszych czasach w sposób szczególny dbają o swoje włosy. Regularnie uczęszczają do salonów fryzjerskich, aby wyglądać możliwie najatrakcyjniej. Niestety niektóre

Zestawy prezentowe z kosmetyków naturalnych jako pomysł na idealny prezent!

Wybór prezentu to trudne zadanie. Ciężko się zdecydować, co możemy kupić bliskiej osobie, z czego się ucieszy, co wywoła uśmiech na jej twarzy.

Dlaczego warto palić świece sojowe?

Świece sojowe, podobnie jak te tradycyjne, kochamy za to, że nawet jeśli towarzyszą prostej, codziennej kolacji, potrafią wyczarować niezwykły nastrój i sprawić, że ta będzie niezapomniana. Palące się świeczki często wydzielają też fantastyczne aromaty, a te wypełniając nasze domy i mieszkania, poprawiają nastrój domowników. Mnóstwo rodzajów, kształtów, kolorów i aromatów świec nie ułatwia wyboru. Jednak tu podstawowym kryterium powinien być rodzaj surowca, z którego są wykonane. Dlaczego warto sięgać po świece sojowe?

Aromaterapia… jest moc!

Aromaterapia staje się coraz bardziej popularna i nie ma się co dziwić. Jest potężnym orężem w walce o zdrowie i ciała, i ducha. Ponoć pierwszym zapachem docenionym w pradawnej medycynie był ten wydobywający się z olejku eukaliptusowego. Dostrzeżono wówczas, że przynosi on ogromną ulgę w czasie przeziębień oraz skutecznie niweluje bóle mięśniowe. Sprawdź, w jakich jeszcze zapachach można odnaleźć siłę aromaterapii.

Cynamon i jego kosmetyczne właściwości.

Cynamon jest doskonale znany jako wartościowa przyprawa, dzięki której domowe wypieki i słodkie dania urzekają wyjątkowym aromatem. Cynamon to jednocześnie cenne wsparcie dla naszego organizmu oraz naturalny kosmetyk, dzięki któremu pielęgnowanie skóry w naturalny sposób stanie się o wiele łatwiejszym zadaniem.

Nagietek lekarski i jego właściwości

Nagietek lekarski to cenny dar natury, którego właściwościom z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Ta niezwykła roślina lecznicza może się dla każdego z nas okazać cennym wsparciem, a im wcześniej docenimy jej moc, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Jak zadbać o skórę po lecie? Pięć kroków skutecznej pielęgnacji.

Używanie silnych filtrów ochronnych chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale nie jest w stanie całkowicie zniwelować zagrożenia. Dermatolodzy ostrzegają, że silna, słoneczna opalenizna w nieodwracalny sposób niszczy skórę. Na szczęście, część uszkodzeń można zniwelować. Odpowiednia pielęgnacja pomoże uporać się z przesuszoną skórą i pierwszymi zmarszczkami.

Z jakich względów warto sięgać po kosmetyki naturalne?

Wygląd skóry zależy od wielu czynników. W dobie pośpiechu i braku czasu dla siebie często cierpi na tym właśnie naskórek. Suchość, złuszczanie się, przetłuszczanie, alergie, podrażnienia i wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości to sygnał, że nie tylko zimno lub upał może je powodować, ale przede wszystkim nieodpowiedni dobór kosmetyków, które używamy na co dzień. Głównym czynnikiem bezpośrednio działającym na naskórek jest woda.

Jak wybrać sól do kąpieli?

Wydawać by się mogło, że każdy kosmetyk z nalepką „sól do kąpieli” pełni taką samą funkcję w pielęgnacji ciała. Sól to sól. Nic bardziej mylnego! Surowiec wykorzystywany przy produkcji kosmetyku do kąpieli pozyskiwany może być z różnych źródeł, wyróżniamy bowiem sól kuchenną, nieoczyszczoną sól kamienną, sól Epsom, sól morską… Sole te różnią się między sobą stężeniem poszczególnych składników mineralnych, oddziałując w inny sposób na funkcjonowanie naszej skóry. Kosmetyki na bazie soli wzbogacane są również innymi składnikami, między innymi olejami naturalnymi, ekstraktami roślinnymi, olejkami eterycznymi, które niosą za sobą dodatkowe właściwości kosmetyczne, odpowiadając na specyficzne potrzeby naszej skóry.

Składnik: Nagietek

Niepozorna roślina o pomarańczowych kwiatach już w średniowieczu była wykorzystywana do… przewidywania pogody. Uważano, że jeśli o poranku płatki kwiatów nie rozwiną się, prawdopodobnie tego dnia spadnie deszcz.

Tłuszcz na skórze – czym jest warstwa hydrolipidowa?

Na początek zapraszamy na krótką powtórkę z biologii. Najbardziej zewnętrzną częścią skóry jest warstwa rogowa naskórka. To dopiero na jej powierzchni (pokrytej zwykle warstwą martwego, złuszczonego naskórka) powstaje ochronna warstwa hydrolipidowa skóry. Nazwa tej ostatniej wynika z jej budowy – składa się z mieszanki wody (potu) i tłuszczu (sebum).

Witaminy i minerały najlepsze dla skóry

W naszych artykułach staramy się podkreślać, że sekretem pięknej skóry oraz zdrowych włosów i paznokci jest nie tylko regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale także to, by uważnie i kompleksowo się sobą zająć. Prawdą jest, ze prowadzony styl życia, w tym codzienna dieta wpływają znacząco na nasz wygląd.

Składnik: Mięta

Ma właściwości silnie orzeźwiające, dlatego chętnie dodawana jest do zimnych koktajli i wakacyjnych drinków. Jej zielone listki wykorzystywane są równie często w kuchni co w kosmetyce. Mowa oczywiście o mięcie! 

Składnik: Masło awokado

Znacie charakterystyczny, lekko maślany smak awokado? Ten egzotyczny owoc, dzięki swojej konsystencji i właściwościom odżywczym, jest chętnie wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. W naturalnych preparatach do pielęgnacji występuje głównie w postaci masła. W tej formie ma przyjemną konsystencję, neutralny zapach i zachowuje bogactwo składników aktywnych.

Zapach, czyli przez nos do serca – o roli zapachu w miłości

Czytaliście „Pachnidło” Süskinda? Główny bohater powieści był w stanie zabić dla upajającego go zapachu. My na szczęście nie musimy uciekać się do tak drastycznych środków. Aby wprowadzić się w dobry nastrój wystarczy przygotować kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych lub otulić się aromatem aksamitnego balsamu. Czy wiecie, że poza dobrym humorem, dzięki odpowiednio skomponowanej mieszance zapachowej, możemy przyciągnąć również… miłość?

Kosmetyki naturalne – zalety

Codziennie nasz organizm ma do czynienia ze szkodliwymi czynnikami. Nie mamy wpływu na jakość powietrza w mieście czy ilość promieni UV docierających do Ziemi. Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, ile kurzu przyjmuje codziennie nasza skóra i ile szkodliwych związków atakuje nas z każdej strony. Możemy jednak minimalizować ilość szkodliwych składników, dostarczanych naszej skórze w codziennej pielęgnacji. Mineralne emolienty powinnyśmy wówczas zastąpić olejami roślinnymi a przepełnione sztucznymi aromatami balsamy tymi mieszanymi z dodatkiem naturalnych ekstraktów kwiatowych.

Składniki aktywne w kosmetykach

Przez składniki aktywne należy rozumieć takie substancje wchodzące w skład kosmetyku, które wywierają na naszą skórę określone, oczekiwane działanie. Mogą to być zarówno składniki pochodzenia naturalnego, jak i pozyskane w wyniku chemicznej syntezy – sztuczne. To właśnie one decydują o określonym efekcie, przypisywanym kosmetykowi.

Olejki eteryczne i hydrolaty – czym są i jak działają?

Olejki eteryczne powstają w procesie destylacji z parą wodną lub tłoczenia na zimno nasion, liści, łodyg, kwiatów, korzeni lub owoców wybranych roślin (zarówno świeżych jak i suszonych). Co ciekawe, olejki eteryczne są „odpadem” procesu przemiany materii w komórkach roślinnych. Hydrolaty natomiast są w zasadzie produktem ubocznym w procesie produkcji olejków. Jedne i drugie jednak znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Składnik: Cynamon

Wystarczy szczypta, aby nadać charakteru zimowej kawie i wzbogacić smak szarlotki. Jego aromat kojarzy się z okresem świątecznym, spotkaniami ze znajomymi przy grzanym winie lub piwie. Właściwości cynamonu, tak cenionego w okresie jesienno-zimowym, z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce.

Chroń skórę przed mrozem! – sprawdź, w jaki sposób

Pielęgnacja, którą stosowałyśmy w okresie letnich upałów, powinna ulec radykalnej zmianie na czas zimy. Mróz, wiatr, suche powietrze w domu i pracy, ale także zimowe, ostre słońce, naruszają warstwę hydro-lipidową naskórka, często gwałtownie pogarszając jego stan. Dlatego w zimowe dni podstawą pielęgnacji powinna być ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz intensywna regeneracja.

Oczekujesz dziecka? Zadbaj o ciało! – pielęgnacja skóry w ciąży

Ciąża to czas wielkich zmian w życiu, ale również w wyglądzie naszego ciała. Pod wpływem hormonów i rosnącego brzuszka skóra staje się zwykle bardziej wrażliwa i delikatna. Rozciągając się wykonuje ogromną pracę, dlatego jeśli nie zadbamy o nią odpowiednio wcześniej, możemy narazić ją na powstanie przebarwień i rozstępów.

Składnik: Goździki

Nadają aromat grzanemu winu, herbacie i świątecznym wypiekom. Zaliczane do rozgrzewających nut zapachowych olejki eteryczne z goździków dodawane są także do otulających, jesienno-zimowych perfum.

Aromaterapia – magia zapachu w walce z jesienno-zimową chandrą

Jesień i zima często kojarzą się z gwałtownym ochłodzeniem, deszczem i poranną szarugą. Warto jednak dostrzec uroki tych pór roku – mnogość kolorowych liści i kasztanów na ulicach lub ulice rozjaśnione śniegiem, odświeżający zapach lasu czy aromat ciepłej jeszcze szarlotki, ciasta śliwkowego i domowych powideł skutecznie poprawiają nastrój i przywodzą na myśl miłe chwile.

Barwniki – sztuczne i naturalne. Czy jest różnica?

Odpowiedź brzmi – tak! Nie bez powodu sztuczne barwniki nie są dodawane do kosmetyków naturalnych. Syntetyczne substancje barwiące, poza kuszącym, pięknym kolorem, nie przynoszą naszej skórze żadnych korzyści – przeciwnie, mogą nawet osłabić jej kondycję.  

Co dla urody robiły nasze prababki?

W dzisiejszych czasach mamy nieograniczone możliwości wyboru produktów. Jednak jeszcze 100 lat temu Panie chcące zadbać o piękno zewnętrzne pozyskiwały większość środków pielęgnacyjnych prosto z natury.

Czego nie wiesz o skórze? Skóra jako największy organ organizmu człowieka

Smarujesz ją balsamami i dbasz o nią na różne sposoby. Patrzysz na nią tak często, że czasem zdaje Ci się, że znasz ją na pamięć i nie ma przed Tobą tajemnic, a jednak… Twoja skóra – czego najprawdopodobniej o niej nie wiesz?

Składnik: Kakao

Ziarna kakaowca znajdują szerokie zastosowanie także w pielęgnacji ciała? Warto zainteresować się kosmetykami z dodatkiem tego składnika zwłaszcza teraz, gdy żegnamy upalne lato i witamy jesienne chłody.

Ziołolecznictwo – jak wykorzystać popularne rośliny, by przysłużyć się zdrowiu i urodzie?

Kosmetyka naturalna nie jest czarną magią i nie wymaga zaawansowanych technologii produkcji. Wręcz przeciwnie – część pielęgnujących specyfików możesz skomponować sam, mając pod ręką świeże zioła wyhodowane w ogródku, na balkonie czy kuchennym parapecie.

Dlaczego kosmetyki naturalne są droższe, czyli czemu warto inwestować w swoje piękno?

Wspominaliśmy już, że nasza skóra, podobnie jak ciało, zasługuje na jak najlepsze składniki odżywcze. Od czasu do czasu spotykamy się z pytaniem, dlaczego kosmetyki naturalne są droższe od tych popularnych, spotykanych w drogerii. Uznaliśmy, że jest to doskonałe miejsce i moment, aby poruszyć tę kwestię.

Regeneracja skóry – na czym polega?

Tak jak nasze ciało potrzebuje odpoczynku po ciężkim dniu w pracy lub treningu na siłowni, tak skóra wymaga odpowiedniej regeneracji, by pełnić swoje funkcje.

Składnik: Olejek z kwiatów pomarańczy

Już w starożytności aromatyczne olejki kwiatowe wykorzystywane były jako naturalne perfumy. Ze względu na swoje właściwości odżywcze oraz aromaterapeutyczne do dziś dodawane są do naszych ulubionych kosmetyków. Olejek neroli – szlachetny olejek z kwiatu gorzkiej odmiany pomarańczy – był jednym z ulubionych zapachów żony włoskiego księcia Neroli w XVI w – stąd jego nazwa. Ponieważ z kilograma kwiatów otrzymuje się około 0,5 -1 ml olejku neroli (na litr olejku trzeba przeznaczyć więc minimum tonę białych kwiatów), do dziś pozostaje on składnikiem luksusowym.

Bezpieczne opalanie – czerp same korzyści z kąpieli słonecznych!

Przez cały rok czekałaś na te dni. Plaża, górskie szlaki, długie wycieczki, a to wszystko w pełnym słońcu. Przez tydzień czy dwa chcesz czerpać z tych ciepłych dni jak najwięcej – wystawiasz twarz ku słońcu, odsłaniasz ciało żeby nadrobić tę większość roku kiedy brakowało Ci naturalnego światła.

Lawenda – magia Prowansji

Czy zdjęcia prowansalskich pól i zapach drobnych, fioletowych kwiatków wprowadzają Twój umysł w stan błogości? Prawdopodobnie zakochasz się więc w kosmetykach zawierających lawendę!

Masło Shea – afrykański cud

Nie bez powodu święty afrykański masłosz Parkii zwany jest drzewem życia. Niepozorne masło Shea (Karité), pozyskiwane z jego orzechów, łączy w sobie szereg cudownych właściwości – odpowiada na potrzeby wymagającej skóry wysuszonej i podrażnionej.

Szkodliwość sztucznych substancji w kosmetykach

Sztuczne składniki znajdziemy w wielu ogólnodostępnych kosmetykach. Choć dopuszczone do stosowania w pojedynczych produktach mają niewielkie stężenie, długotrwale stosowane na skórę szkodliwe związki przenikają do naszego organizmu…

Czytaj składy! O tym, dlaczego warto wiedzieć więcej o kosmetykach

Coraz staranniej dobieramy posiłki, dbamy o utrzymanie zdrowej diety. Karmimy nasze ciało wszystkim, co najlepsze. Dlaczego więc zapominamy, że naszej skórze również możemy dostarczyć starannie dobrane składniki odżywcze? Jest to największy organ naszego ciała, a więc to, jak ją traktujemy, nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie reszty organizmu.

Malinowe szaleństwo – za co kochamy maliny, a czego o nich nie wiemy?

Maliny to cudowne owoce. Latem wspaniale smakują w koktajlach i sorbetach, zimą napar z malin poprawia odporność i wspaniale przeciwdziała przeziębieniu. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten dar przyrody może mieć także fantastyczny wpływ na urodę.

Peelingi – dlaczego warto poddawać skórę temu zabiegowi?

Wszystkie kobiety marzą o pięknej i promiennej skórze. Jednak samo nacieranie ciała balsamami i olejami może nie wystarczyć, jeżeli raz na jakiś czas nie podda się cery głębokiemu oczyszczeniu. Idealnym produktem do takiego zabiegu okaże się peeling znany również pod nazwą: scrub.

Olej z pestek winogron – co warto wiedzieć?

Jak zapewne się domyślasz pielęgnacja ciała nie wymaga takiego poświęcenia, jak pielęgnacja twarzy. Ciało jest rzadziej narażone na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych tj. ostre słońce lub suche, mroźne powietrze.

Kosmetyki Fresh&Natural – co warto wiedzieć?

Było o filozofii Fresh&Natural, chęci dzielenia się wiedzą i głównych założeniach oraz celach marki. Dzisiaj kilka słów o materii, czyli o naszych produktach, w gruncie rzeczy zaś o tym, w jaki sposób filozofia zespołu F&N przekłada się na to, co powstaje w naszej pracowni.

Dlaczego Fresh&Natural?

Fresh&Natural to manufaktura zrodzona z pasji, z troski o ludzkie piękno oraz z głębokiego zrozumienia naturalnych możliwości tkwiących w zasobach przyrody. Bliska jest nam wiara w to, że człowiek jako część biosfery powinien pozostawać w stosunku do niej w idealnej symbiozie.