Czego nie wiesz o skórze? Skóra jako największy organ organizmu człowieka
Smarujesz ją balsamami i dbasz o nią na różne sposoby. Patrzysz na nią tak często, że czasem zdaje Ci się, że znasz ją na pamięć i nie ma przed Tobą tajemnic, a jednak… Twoja skóra – czego najprawdopodobniej o niej nie wiesz?
1. Skóra każdego dnia działa dla naszego organizmu jak najbardziej zaufany ochroniarz i sekretarka w jednym.
Z jednej strony chroni nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, z drugiej natomiast przekazuje najważniejsze substancje do odpowiednich komórek i umożliwia wydalanie szkodliwych związków. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie reszty organizmu, skóra chroni nas przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza, drobnoustrojami i innymi, fizycznymi czynnikami uszkadzającymi jej strukturę.
2. Ta najbardziej zewnętrzna powłoka naszego ciała, przy współpracy gruczołów potowych i łojowych, odpowiada także za termoregulację organizmu.
To dzięki niej, niezależnie od temperatury otaczającego nas powietrza ciepłota naszego ciała utrzymywana jest w granicach 36,6°C. Kosmetyka może wspierać ochronne i regulujące funkcje skóry poprzez odpowiednie jej nawilżanie i natłuszczanie a także przez usuwanie jej obumarłych komórek.
3. Skóra składa się zasadniczo z trzech warstw:
– naskórka, czyli zewnętrznej części skóry, której natomiast wierzchnią warstwę stanowi tak zwana warstwa rogowa naskórka. To właśnie ta najbardziej zewnętrzna powłoka chroni resztę organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych a także przed alergenami oraz mikroorganizmami;
– skóry właściwej, w której zawarte są m.in. gruczoły potowe i łojowe, oraz naczynia krwionośne będące przekaźnikami cennych składników dla położonych głębiej organów. To także w tej warstwie skóry gromadzi się kolagen, odpowiadający za jej napięcie;
– tkanki podskórnej, która stanowi warstwę izolacyjną organizmu, chroniącą przed utratą ciepła.
4. Skóra dorosłego człowieka zajmuje powierzchnię około 2 m2 i osiąga masę nawet 5 kilogramów.
Zobacz także: CO DLA URODY ROBIŁY NASZE PRABABKI?
5. Średnia grubość skóry to 3 mm, jednak różni się znacząco w poszczególnych partiach ciała.
Najcieńsza i najdelikatniejsza jest na powiekach (ok. 0,4 mm) najgrubsza zaś na dłoniach i stopach (nawet do 5 mm).
6. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) regularnie ulega złuszczaniu.
Średnio pozbywamy się kilku jego gramów dziennie, co daje nawet około 2 kg rocznie.
7. Dzięki złuszczaniu naskórka skóra odnawia się w regularnych cyklach co około 28 dni.
8. Regeneracja skóry przebiega prawie dwa razy szybciej w nocy niż w ciągu dnia.
Intensyfikuje się proces produkcji kolagenu a szkodliwe wolne rodniki ulegają zniszczeniu. Skóra jest rozluźniona, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a więc składniki odżywcze kosmetyków mają wolną drogę aby wniknąć w głąb naszego organizmu.
9. Za kolor naszej skóry odpowiada wytwarzana przez naskórek melanina.
Co ciekawe, ostateczny jej odcień stabilizuje się dopiero w 6 miesiącu życia człowieka.
10. Z wiekiem skóra staje się grubsza.
U noworodka jest do 5 razy cieńsza niż u dorosłego człowieka.
11. Skoro organ ten ma udział w strukturze naszego ciała, jej stan – dobry lub zły – nie może pozostawać bez wpływu na kondycję pozostałych narządów.
Na funkcjonowanie skóry oddziałuje wiele czynników, w tym możemy wyróżnić dwa, na które mamy bezpośredni wpływ: sposób odżywiania i pielęgnacja. Skóra ponadto jako pierwsza daje nam sygnały o nietypowych zjawiskach zachodzących w naszym organizmie. Zaczerwienieniem i większą potliwością informuje nas między innymi o podwyższonej temperaturze ciała. Nadpotliwość to często wstydliwa oznaka zwiększonego stresu. Rumieńce natomiast u wielu z nas zdradzają emocje.
12. Skóra jest również naszą zewnętrzną wizytówką.
Ważna jest więc jej odpowiednia pielęgnacja. Regularne złuszczanie naskórka pozwoli pozbyć się martwych komórek a także pozwoli zbawiennym składnikom odżywczym swobodniej docierać do głębszych warstw organizmu. Stosowanie kremów i balsamów pozwala odżywić ciało, zabezpieczyć je przed szkodliwymi promieniami UV a także spowalnia procesy starzenia. Odpowiednio dobrane kosmetyki odpowiedzą także na specyficzne potrzeby naszej skóry. Odwdzięczy się wówczas promiennym wyglądem i w dobrej kondycji posłuży nam wiele kolejnych lat.
Chyba nie ulega więc wątpliwości, że warto dbać o ten największy i równocześnie najbardziej widoczny organ naszego ciała?
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Miłego dnia 🙂