Humektanty. Co to takiego?
Kobiety w dzisiejszych czasach w sposób szczególny dbają o swoje włosy. Regularnie uczęszczają do salonów fryzjerskich, aby wyglądać możliwie najatrakcyjniej. Niestety niektóre czynności, jak chociażby rozjaśnianie, farbowanie, a także wysokie temperatury mogą powodować, że dojdzie do zjawiska przesuszenia lub zniszczenia włosów. Z pewnością konieczne okaże się odpowiednie ich nawilżenie, dlatego warto skorzystać z humektantów. Czym one są? Gdzie można je znaleźć i jakie mają właściwości? Jakie rodzaje możemy wyróżnić? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w celu uzyskania odpowiedzi na to czym są humektanty.
Czym są humektanty?
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie humektantów, moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne związki, które są silnie higroskopijne. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że doskonale rozpuszczają się w wodzie i co ważne – wykazują zdolność do trwałych wiązań, tym samym zatrzymując wodę z zewnątrz. Jaki jest więc ich główny cel? Mają zwiększać ilość wody w warstwie rogowej naskórka. Możliwe jest to poprzez odpowiednie wiązanie wody i przeciwdziałanie jej utracie. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której nasza skóra jest odpowiednio nawilżona i zdecydowanie bardziej elastyczna, włosy natomiast nie łamią się, a także nie puszą, co jest dla wielu bardzo istotne. Humektanty mają dość szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i są coraz częściej wybierane. Przede wszystkim dbają o to, aby nawilżenie włosów było odpowiednie. Warto także wiedzieć, że są one zamykane emolientami, dzięki czemu woda nie ucieknie z włosa.
Humektanty- gdzie je znajdziemy i jakie mają właściwości?
Skoro wiemy już, czym dokładnie są humektanty, warto zwrócić uwagę na to, gdzie możemy je znaleźć. Najczęściej stosowane są w kosmetykach do włosów, czyli przykładowo w odżywkach czy też w szamponach. Regularnie znajdują się również w niektórych produktach do pielęgnacji ciała np. w balsamach i kremach. Dlaczego nawilżanie jest tak istotne? W przypadku niskiej wilgotności mamy do czynienia ze zdecydowanie szybszym postępowaniem procesów starzenia włosów i naskórka, czego oczywiście każdy stara się unikać.
Jeśli chodzi o właściwości humektantów, sprzyjają odnowie napięcia skóry, a także w dość znacznym stopniu poprawiają poziom nawodnienia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy skorzystać z tego typu substancji- mamy odpowiedź. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku suchych, mało elastycznych i łamliwych włosów, a także kiedy mamy do czynienia z wysuszoną skórą twarzy lub ciała. Osoba użytkująca z humektantów nie może zapomnieć o tym, że potrzebują one też innych składników, wśród których możemy wyróżnić wcześniej przytoczone emolienty. Umożliwia to skuteczne zatrzymanie nawilżenia, a woda z naskórka nie będzie w żaden sposób odparowywać.
Zobacz także: PEELING RYŻOWY. CZEMU JEST TAKI WYJĄTKOWY?
Co jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z humektantów bez innych dodatków? Jest duże prawdopodobieństwo, że poczujemy dość duży dyskomfort związany z mocnym napięciem lub ściągnięciem skóry i włosów. Innym składnikiem, który zaleca się w przypadku korzystania z humektantów, są proteiny, które to skutecznie wypełniają luki w strukturze naskórka.
Jakie rodzaje humektantów możemy wyróżnić?
Warto także wiedzieć, jakie najpopularniejsze rodzaje humektantów warto wymienić. Możemy wśród nich wyróżnić aloes, miód, kwas hialuronowy, mocznik, d-pantenol, glikol propylenowy, kwas mlekowy i glicerynę. Przydatna może okazać się wiedza na temat niektórych z nich, bowiem tego typu substancje o właściwościach nawilżających zyskują coraz większą popularność.
Aloes
Aloes odpowiada przede wszystkim za to, aby w znacznym stopniu poprawić gęstość włosów, a także spowodować, że ich układanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Zaczęto go stosować już dawno temu, pomimo to nadal cieszy się ogromną popularnością. Tego typu składnik dodany do szamponu spowoduje, że kosmetyki będą zdecydowanie lepiej nawilżone, natomiast produkt będzie delikatniejszy dla skóry.
Miód
Miód okaże się idealny w przypadku próby nawilżenia i połysku włosów. Z miodem zapewne każdy z nas miał do czynienia. Oprócz tego, że ma wiele właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu, to dodatkowo pozytywnie oddziałuje również na włosy. Dużo mówi się o tym, że idealnie sprawdza się w przypadku połączenia z odżywką 1:1.
Mocznik
Głównym zadaniem mocznika jest odpowiednie nawilżenie zarówno włosów, jak i skóry głowy. Stosuje się go w wielu kosmetykach i poradzi sobie nawet w przypadku najbardziej suchych włosów. Często jest to dodatek do maski lub odżywki do włosów.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu.
Miłego dnia