Olejki eteryczne i hydrolaty – czym są i jak działają?
Olejki eteryczne powstają w procesie destylacji z parą wodną lub tłoczenia na zimno nasion, liści, łodyg, kwiatów, korzeni lub owoców wybranych roślin (zarówno świeżych jak i suszonych). Co ciekawe, olejki eteryczne są „odpadem” procesu przemiany materii w komórkach roślinnych. Hydrolaty natomiast są w zasadzie produktem ubocznym w procesie produkcji olejków. Jedne i drugie jednak znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce.
OLEJKI ETERYCZNE
Cechą charakterystyczną olejków eterycznych jest intensywny zapach. Inne właściwości tej grupy składników kosmetyków jest duża lotność i słaba rozpuszczalność w wodzie.
Znajdują zastosowanie jako dodatek do toników i mgiełek do twarzy (w połączeniu z hydrolatem), a także szamponów. Olejki eteryczne dodaje się także kąpieli ciała, dłoni i stóp.
Olejki stosowane są bardzo często w aromaterapii – kilka kropel takiego ekstraktu wystarczy, aby wypełnić całe pomieszczenie ulubionym aromatem. Te pozyskiwane z tymianku lub mięty wykorzystywane są w inhalacjach – mają silne działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pozwalają leczyć przeziębienia, infekcje bakteryjne a wykorzystane do wykonania „parówki” odblokowują pory i pozwalają przygotować skórę do dalszych zabiegów.
Olejek z rozmarynu, po połączeniu z olejem migdałowym, z pestek winogron lub moreli działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie. Doskonale sprawdza się w masażu przeciwbólowym mięśni i kąpieli opuchniętych stóp.
Olejki takie jak m.in. eukaliptusowy, lawendowy, tymiankowy, z mięty pieprzowej czy rozmarynowy w połączeniu z bezzapachowym olejem kokosowym skutecznie odstraszą komary i inne małe owady.
Zobacz także: LAWENDA…CZYLI SÓL Z BALI ODPADA W PRZEDBIEGACH
Olejki eteryczne doskonale wzbogacają zapach balsamów i kremów – szczególnie, że naturalne kosmetyki mają zwykle neutralny aromat. Niektóre olejki mogą też wzmacniać określone właściwości balsamów – olejek z pomarańczy lub grapefruitowy zintensyfikuje działanie balsamu antycellulitowego.
Jak wybrać olejek?
Przede wszystkim poszukujmy olejków w ciemnych buteleczkach. Zabezpieczają one ekstrakt przed promieniowaniem słonecznym, którego nadmiar osłabia pielęgnacyjne właściwości olejków. Ponadto, jak w przypadku poszukiwania dobrego kosmetyków, sprawdzajmy skład – olejek eteryczny będzie pozyskiwany z części rośliny i opisany nazwą łacińską (warto sprawdzić ją w Internecie). Dobrze też, jeśli firma produkująca olej posiada certyfikat gwarantujący wysoką jakość produktu oraz uwiarygodniający jego pochodzenie. Nie zniechęcaj się ceną. Jak zaznaczaliśmy w poprzednich artykułach, z jakością produktu naturalnego wiąże się zwykle wyższa cena. Na wyprodukowanie czystego olejku eterycznego o pojemności 5 ml potrzeba minimum kilku kilogramów kwiatów. Należy jednak zaznaczyć, że wysokiej jakości olejki są bardzo wydajne. Ważne jest też, aby rozróżniać olejki eteryczne od olejków zapachowych. Ta druga grupa bowiem stanowi rozcieńczoną mieszankę olejków eterycznych z dodatkiem innych olejów (w tym często syntetycznych). I te, choć znajdują szerokie zastosowanie w odświeżaniu pomieszczeń, nie powinny być stosowane w pielęgnacji ciała.
Koniecznie pamiętaj jednak, że olejki eteryczne można stosować wyłącznie zewnętrznie i w postaci rozcieńczonej. Zastosowanie esencji roślinnej bezpośrednio na skórę grozi miejscowymi podrażnieniami i uczuleniem. Nie powinny być także stosowane przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz w pielęgnacji dzieci. Olejki cytrusowe (z cytryny, pomarańczy lub grapefruita) nie powinny być stosowane w słoneczne dni i przed opalaniem – zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Olejki należy przechowywać w zacienionych miejscach – są wrażliwe na działanie promieniowania UV i mogą w zetknięciu ze słońcem tracić swoje dobroczynne właściwości.
HYDROLATY
Hydrolaty nazywa się również wodami kwiatowymi (należy jednak uważać, gdyż wodami kwiatowymi nazywane bywają też mieszanki olejków z wodą, a to nie to samo!) lub wodami roślinnymi. Powstają jako produkt uboczny wytwarzania olejków eterycznych – jest to nic innego jak woda destylacyjna ze śladowymi pozostałościami olejku eterycznego (0,02 do 1%). Dzięki temu, w przeciwieństwie do olejków eterycznych, mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Znajdują zastosowanie jako samodzielne toniki do twarzy, płyny do demakijażu, mgiełki do ciała i włosów, a także jako baza do kremów i maseczek. Mają właściwości odświeżające i nawilżające, a dodatkowo, w zależności od pochodzenia, odpowiadają na różne inne potrzeby skóry. Dzięki konsystencji zbliżonej do wody są lekkie, szybko się wchłaniają i z łatwością rozprowadzają na twarzy za pomocą wacika.
Hydrolat z neroli (kwiatu pomarańczy) ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Delikatnie ściąga pory, dlatego zaleca się stosowanie do skóry normalnej i tłustej. Nadaje cerze zdrowy koloryt. Odświeża i wygładza naskórek.
Hydrolat różany ma delikatne działanie przeciwzmarszczkowe i wygładzające. Poleca się go z tego względu do pielęgnacji cery dojrzałej i przemęczonej.
Roślinna woda lawendowa natomiast ma działanie regenerujące, przeciwobrzękowe. Doskonale sprawdzi się do pielęgnacji włosów ze skłonnością do łupieżu. Działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne.
Hydrolat oczarowy działa jako silny antyoksydant. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany w terapii przeciwstarzeniowej. Ma również działanie regeneracyjne – pomaga uporać się z bolesnymi objawami ukąszeń, oparzeń a nawet egzemy.
Do pielęgnacji suchej cery zalecamy natomiast wodę rumiankową. Dzięki bardzo łagodnemu działaniu ukoi dyskomfort związany z przesuszeniem naskórka, a także sprawdzi się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Łagodzi stany zapalne oraz redukuje zmiany trądzikowe.