Regeneracja skóry – na czym polega?
Tak jak nasze ciało potrzebuje odpoczynku po ciężkim dniu w pracy lub treningu na siłowni, tak skóra wymaga odpowiedniej regeneracji, by pełnić swoje funkcje. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu w kategorii regeneracja skóry.
Przed czym należy chronić naszą skórę?
Skóra wykonuje codziennie bardzo ciężką pracę – chroni nas przed wiatrem, wilgocią, słońcem, kurzem oraz przed drobnoustrojami. Pomaga utrzymać równowagę wodną w organizmie oraz zachować stałą temperaturę ciała. Ponadto zawarte w niej receptory stanowią nasz łącznik ze światem zewnętrznym. Niestety wraz z upływem czasu, nasza skóra traci zdolności do regeneracji. Starzeje się, staje się mniej elastyczna i pozbawiona zdrowego blasku.
To jednak nie wszystko. W lecie nasza skóra narażona jest na długotrwałą ekspozycję na działanie słońca. Tak kochane przez nas ciepłe promienie, niestety, uszkadzają komórki skóry, doprowadzając do zmniejszenia jej elastyczności. Spowalniają one pracę fibroblastów biorących udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze.
Dodatkowo suche, ciepłe powietrze sprawia, że pozbywamy się przez naskórek większych ilości wody. Staje się ona więc dodatkowo mniej nawilżona, ulega przesuszeniu. Chlorowana lub morska słona woda oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i środkach transportu sprawiają, że skóra jest podatna na podrażnienia. To wszystko zaś prowadzi do tego, że nasze ciało, po upragnionych wakacjach i ciepłych dniach, będzie wymagało zwiększonej uwagi przy pielęgnacji.
Komórki skóry całego ciała odnawiają się przez całe nasze życie w cyklu 28 dniowym (szybciej, bo w przypadku osób młodych w przeciągu dwóch tygodni, odnawia się skóra twarzy). Komórki ulegają podziałowi w głębszych warstwach skóry, aby stopniowo przemieszczać się na jej wierzchnie poziomy. Następnie ulegają rozpadowi – obumierają i złuszczają się. Wraz z postępującym starzeniem się skóry proces ten ulega spowolnieniu.
Najlepszy czas na pielęgnację
Regeneracja skóry przebiega najintensywniej w porze wieczornej. Już około godziny 17 skóra przygotowuje się do tego procesu, dlatego zaraz po pracy warto zmyć makijaż i nałożyć maseczkę regeneracyjną, odżywczy krem lub balsam (na ciało). W godzinach późno popołudniowych warto też planować sobie wizyty u kosmetyczki lub w SPA – skóra wówczas najefektywniej czerpie korzyści z zabiegu. Pielęgnację jednak warto zakończyć przed północą. Wówczas toksyny są usuwane przez naskórek, a skóra staje się lepiej ukrwiona i zaczyna pobierać odżywcze substancje z nałożonych na nią kosmetyków. W tym czasie również następuje podział komórek naskórka (powstają nowe, młode komórki i to 10-krotnie szybciej niż w ciągu dnia).
Zobacz także: CHROŃ SKÓRĘ PRZED MROZEM! – SPRAWDŹ, W JAKI SPOSÓB
W samym środku nocy, w godzinach 2-3, temperatura naszego ciała wzrasta, a skóra dotlenia się. Rozpoczyna się proces naprawy skóry. Poprzez syntezę zawartych w niej protein następuje odnowa włókien elastycznych, a naskórek się odbudowuje, niwelując drobne uszkodzenia. Ten etap trwa do świtu (ok. 5 rano). Około 7 rano proces zwalnia, a skóra przyjmuje rolę ochronną.
Jak możemy przyspieszyć regenerację skóry w domowych warunkach?
- Po powrocie z pracy, jeśli to możliwe, pozbądź się ciężkiego makijażu i „przylepionych” do niego zanieczyszczeń. Nałóż na skórę odżywczy krem.
- Wieczorną pielęgnację zacznij około 22, zadbaj też o odpowiednią długość snu. Zawsze przed nałożeniem kosmetyków na noc dokładnie oczyść skórę. 2-3 razy w tygodniu wykonaj peeling twarzy i ciała (poprawisz krążenie i dotlenisz skórę, usprawniając transport składników odżywczych potrzebnych do skutecznej regeneracji).
- Poszukaj kremów i balsamów zawierających masło Shea, masło kakaowe, oleje naturalne, witaminy A, E, C, a także żelazo, cynk, miedź lub jod.
Oczywiście nic nie zapewni nam zdrowej skóry tak, jak profilaktyka. Aby potrzeby regeneracji Twojej skóry były jak najmniejsze, systematycznie nawilżaj ją oraz dbaj o ochronę przed promieniami UV.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że regeneracja skóry nie jest już dla Ciebie tematem kompletnie nieznanym.