Składniki aktywne w kosmetykach
Przez składniki aktywne należy rozumieć takie substancje wchodzące w skład kosmetyku, które wywierają na naszą skórę określone, oczekiwane działanie. Mogą to być zarówno składniki pochodzenia naturalnego, jak i pozyskane w wyniku chemicznej syntezy – sztuczne. To właśnie one decydują o określonym efekcie, przypisywanym kosmetykowi.
Koncerny kosmetyczne prześcigają się w coraz bardziej wymyślnym wykorzystaniu surowców powszechnie uznawanych za luksusowe. Krem z kawiorem, złotem, perłami czy najbardziej egzotycznym kwiatem, opakowany w pięknie zaprojektowane pudełko sprawia, że jesteśmy w stanie wydać na to małe „cudo” nawet połowę pensji. W rzeczywistości zaś często unikalny składnik nie ma wpływu na naszą skórę. Czasem najzwyczajniej występuje w znikomej ilości w budzącym pożądanie kremie.
Działanie substancji aktywnych
Większość substancje aktywnych oddziałuje na wierzchnią część naskórka (np. substancje nawilżające i natłuszczające oraz filtry UV). Inne zaś potrafią wnikać głębiej, aż do skóry właściwej (np. witaminy i antyoksydanty). To właśnie dzięki określonej kombinacji składników aktywnych możemy mówić o nawilżającym, regeneracyjnym, przeciwzmarszczkowym czy antycellulitowym działaniu kosmetyku.
W kosmetyce naturalnej szerokie zastosowanie mają takie substancje czynne jak oleje roślinne i masła. Istotne są dla naszej skóry także zawarte w maceratach, ekstraktach i olejkach eterycznych witaminy, antyoksydanty i składniki mineralne.
I tak, do skóry suchej i zmęczonej poszukujmy kosmetyków z zawartością takich witamin jak A, E, C, oraz B. Doskonale sprawdzą się oleje naturalne (zapobiegną ucieczce wody z naskórka), masła, ekstrakty z lawendy lub maliny. Podobnej kombinacji składników będzie wymagała skóra dojrzała. Tu jednak warto skupić się również na takich substancjach jak olejek cytrynowy (spłyca drobne zmarszczki i rozjaśnia skórę), rozmaryn i hibiskus. Do skóry tłustej i skłonnej do wyprysków doskonale sprawdzi się macerat z arniki o działaniu antyseptycznym, ekstrakt z lawendy lub maliny. Walkę z niedoskonałościami wesprze także cynamon, rozmaryn i cytrusowe olejki eteryczne. Sprzymierzeńcami w walce z cellulitem natomiast będą olej migdałowy, wyciąg z arniki, olejki eteryczne z cytryny i grapefruita, algi i kawa.
Zobacz także: SKŁADNIK: ALGI
Przy wyborze kosmetyku warto kierować się nie tylko ceną, pięknym zapachem, kolorem i obietnicą producenta. Istotne znaczenie ma przede wszystkim spis zawartych w specyfiku składników. Może się bowiem okazać, że dzięki zawartym w nim substancjom aktywnym naturalny kosmetyk okaże się skuteczniejszy od konwencjonalnego, często mocno wypromowanego.
Co zrobić, by umożliwić składnikom aktywnym sprawne wnikanie w głąb skóry?
- Regularnie złuszczaj naskórek. Jego wierzchnią warstwę stanowią obumarłe komórki skóry, które blokują dostęp tlenu i substancji odżywczych;
- Jeśli to możliwe, wykorzystuj kosmetyki, których bazą są surowce o dużej biozgodności ze skórą. Tego typu składniki (np. masło shea) zapewniają lepsze wnikanie odżywczych składników między komórki skóry. Należy tu zaznaczyć, jak ważny jest dobór kosmetyków o naturalnej bazie (masła, oleje roślinne). Kosmetyki bazujące na syntetycznych olejach, nawet wzbogacone o wartościowe witaminy i składniki mineralne, nie są w stanie zapewnić wnikania tych drogocennych składników w głąb skóry. Syntetyczne substancje natłuszczające (parafina, gliceryna) tworzą nieprzepuszczającą warstwę na powierzchni skóry, nie pozwalającą wnikać składnikom aktywnym w głębsze części ciała.
Aby lepiej poznać składniki aktywne wykorzystywane w kosmetykach Fresh&Natural, zapraszamy do zapoznania się z Leksykonem Składników dostępnym na naszej stronie.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy również do sprawdzenia naszych nowości kosmetycznych oraz wyjątkowej olei naturalnych, która jest wręcz przesycona dobrem.
Miłego dnia 🙂