Skóra przed wyjazdem – jak wyglądać pięknie na wakacjach?

Wielkimi krokami nadchodzi długo wyczekiwane lato i upalne dni, a więc coraz mniej czasu pozostaje nam na zadbanie o ciało, które już wkrótce będziemy odsłaniać na plażach, basenach i letnich imprezach na świeżym powietrzu. To ostatni dzwonek na nadanie zmęczonej zimnem skórze blasku przed wakacjami. Zapraszamy do wpisu, gdzie jego głównym tematem będzie Twoja skóra.
Naturalne kosmetyki są na tyle uniwersalne, że nie musisz wytaczać całego arsenału słoiczków, buteleczek i tubek specyfików, aby Twoja skóra odzyskała jędrność i blask. Podpowiemy, jakie kosmetyki warto wykorzystać w letniej pielęgnacji, nie obciążając zanadto wakacyjnego bagażu i budżetu.
Peelingi
Wiosną i latem stawiamy na odnawianie naskórka. Pozbywamy się martwych, zszarzałych komórek, aby ułatwić dostęp do naszej skóry promieniom słonecznym i składnikom odżywczym. Dla osób o bardzo wrażliwej skórze polecamy peelingi solne, mające delikatne działanie ze względu na niewielkie drobinki składnika złuszczającego (soli). Dla fanek i fanów mocnych „zdzieraków” polecamy z kolei peelingi cukrowe o grubych ziarnach, intensywnie masujących skórę i usuwających martwy naskórek. Peelingi dodatkowo pomagają pozbyć się cellulitu, który nie jest mile widziany, szczególnie jeśli mamy ochotę zamienić długie spodnie na szorty i krótkie spódnice. Celem redukcji pomarańczowej skórki warto sięgnąć w szczególności po peelingi z zawartością kofeiny, a więc wzbogacone o kawę lub zieloną herbatę. Warto zwrócić uwagę na scruby wzbogacone o naturalne oleje, które dodatkowo nawilżają skórę w trakcie mycia. Dlatego też miejsca, które potraktujemy peelingiem nie wymagają już późniejszego nakładania balsamu lub kremu do ciała.
Oleje
Dobrze dobrany do potrzeb naszej skóry olej może zastąpić kilka różnych kosmetyków pielęgnacyjnych używanych na co dzień. Jest to szczególnie istotne, kiedy na wakacje musimy spakować się w mały bagaż podręczny. Olej naturalny jest więc najbardziej uniwersalnym kosmetykiem na lato. Ze względu na właściwości nawilżające sprawdza się jako zamiennik balsamu do ciała. Działa ekspresowo napinając skórę i nadając jej zdrowy połysk. Wzbogacony o naturalne olejki eteryczne i ekstrakty może z powodzeniem zastąpić także perfumy na czas wakacji. Oleje mogą być dodawane do kąpieli ze względu na właściwości relaksujące. Odżywią do tego naskórek w trakcie mycia.
Zobacz także: ZDROWA SKÓRA W PODRÓŻY – CO WARTO MIEĆ W PODRĘCZNEJ KOSMETYCZCE?
Część olejów może być wykorzystywana do pielęgnacji twarzy, szczególnie dojrzałej lub wysuszonej i zmęczonej po całym dniu. Ze względu na właściwości nabłyszczające oleje najlepiej stosować na noc. Oczyszczona i rozluźniona w trakcie snu skóra ma wystarczająco dużo czasu, aby zaczerpnąć z olejów składniki odżywcze. Część olejów, w tym przede wszystkim olejek arganowy, oliwa z oliwek czy kokosowy, można również stosować jako odżywkę do włosów i skóry głowy. Zastosowana na końcówki zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem słońca i suchego powietrza. Oleje mogą być stosowane do dłoni i paznokci. Regularne wcieranie odżywi skórki i nada płytce paznokcia zdrowy połysk. Oliwa z oliwek sprawdzi się także doskonale w kuracjach odbudowujących nadmiernie opalony naskórek. Nie tylko odżywi podrażnioną skórę, ale również nada jej zdrowy, złocisty kolor. Olej kokosowy natomiast może być użyty jako środek do demakijażu twarzy, w tym także delikatnych okolic oczu i ust.
Skóra – Balsamy i masła
Regularnie stosowane balsamy i masła do ciała przywrócą skórze gładkość i piękny, zdrowy kolor. Są też niezbędne, jeśli wyjeżdżamy nad morze (piasek i słona woda podrażniają naskórek) lub w góry (nawet w słoneczne dni górski wiatr może wysuszyć naszą skórę).
Nie zapominajmy, że wiosenne i letnie słońce potrafi być zdradliwe. Jeśli planujemy spędzanie czasu na świeżym powietrzu, warto zabezpieczyć się przed szkodliwymi promieniami UV. Niezastąpione są więc kremy z filtrami, ale także piękne kapelusze oraz dziewczęce sukienki osłaniające narażone na wielogodzinną ekspozycję części ciała (ramiona, dekolt). Niektóre balsamy, np. zawierające masło shea, posiadają naturalny filtr UV o mocy ok. 4-5 SPF. Jeśli jednak przesadzimy z kąpielami słonecznymi, to samo masło przyspieszy regenerację naskórka, załagodzi przesuszenia oraz zmniejszy dyskomfort nadmiernie opalonej skóry. Będzie też ratunkiem dla osób zmagających się z bardzo suchą skórą. Masło shea ma bowiem właściwości mocno nawilżające, a równocześnie tworzy barierę dla suchego, letniego powietrza.
Balsamy do ust
Latem często zapominamy o pielęgnacji ust. Musimy jednak pamiętać, że nie tylko zimą są one narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Także one, wystawione na działanie promieni słonecznych, bardzo szybko ulegają przesuszeniu. W upalne dni warto więc stosować lekkie pomadki dedykowane tej delikatnej strefie. Zamknięte w małych słoiczkach balsamy zmieszczą się w każdej torebce i kieszeni. Stosowane pod szminkę lub błyszczyk zadbają o nawilżenie i miękkość naszych warg. Z powodzeniem mogą być stosowane także samodzielnie – nadadzą ustom subtelnego połysku, a do tego pięknie pachną!
Skóra – Kremy do rąk i stóp
Dłonie, a nawet skórki przy paznokciach, są również narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury i promieni UV. Ręce i stopy to najczęściej odsłonięte i wystawione na ekspozycję słońca części ciała. Ich delikatna skóra szybko przesusza się i ulega przez to postarzeniu. Warto dlatego mieć przy sobie krem do rąk i stóp i smarować nim dłonie nawet do kilku razy dziennie, szczególnie po myciu lub kąpielach w słonej wodzie. Ulgę po długich spacerach w upalne dni przyniosą kąpiele relaksujące stóp z użyciem odżywczych soli.
Letnia pielęgnacja to także dbanie o organizm „od wewnątrz”. W ciepłe dni pij dużo wody. Jest niezbędna, aby nasz organizm, w tym skóra, mógł sprawnie pracować i pełnić swoje funkcje. Dzięki niej toksyny z organizmu będą na bieżąco usuwane , nie będą więc kumulować się pod skórą. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, a odwdzięczy się Tobie dobrą kondycją a także napiętą, zdrową skórą!