Hydrolat, czyli naturalne ukojenie na upalne dni.

Bardzo często szukamy kosmetyków uniwersalnych – takich, które pozwolą nam nie tylko na zachowanie pięknego wyglądu naszej skóry, lecz także zapewnią komfort użytkowania, zdrowy, naturalny skład oraz wydajne zastosowanie. Właśnie z tego powodu coraz popularniejsze stają się hydrolaty. Ze względu na to, że są to produkty naturalne, ich zastosowanie zależne jest od właściwości roślin, z których zostały stworzone.
Co to są hydrolaty i jak działają?
Hydrolat to woda kwiatowa lub roślinna – ich czysta esencja. Powstaje na skutek destylacji materiału roślinnego przy pomocy pary wodnej. W ten sam sposób destyluje się olejki eteryczne, więc możemy być przekonani, że hydrolaty prócz swojej użyteczności charakteryzują się również pięknym zapachem. Co ciekawe, pielęgnacja kwiatowa i roślinna znana jest już od czasów starożytnych. Nawet w zapisach odnoszących się do medycyny ludowej możemy spotkać się z poradami dotyczącymi wykorzystywania roślin i kwiatów nie tylko w celach pielęgnacyjnych, lecz także – a może przede wszystkim – zdrowotnych. Współcześnie coraz częściej dostrzega się potencjał naturalnych metod pielęgnacji – hydrolaty są dowodem na to, że zapotrzebowanie na nie jest ogromne.
Hydrolaty w codziennej pielęgnacji
W codziennej pielęgnacji hydrolaty mogą być stosowane przede wszystkim jako w pełni naturalny zamiennik toniku do twarzy. Posiadają one odczyn PH zbliżony do naszej skóry, dlatego możemy bezpiecznie aplikować preparaty bezpośrednio na nią.
Zobacz także: ROZSTĘPY – LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!
Hydrolat może być niezastąpiony zarówno jako kosmetyk do demakijażu, jak i produkt myjący, a ponadto jako zdrowe odświeżenie i głębokie oczyszczenie naszej twarzy. Można stosować go rano lub wieczorem – w zależności od potrzeb naszej skóry.
W jaki sposób wybrać odpowiedni hydrolat?
Przy wyborze hydrolatów musimy pamiętać o tym, że ich właściwości są identyczne z właściwościami rośliny, na bazie której zostały stworzone. Mając to na uwadze, możemy w łatwy i wygodny sposób zadbać o skórę swojej twarzy i przywrócić jej zdrowy i młody wygląd – przede wszystkim dzięki naturalnej sile kwiatów i roślin.
Zadbaj o zdrowie swojej skóry
Gdy mierzymy się z problemami skórnymi wiemy, ile wysiłku potrzeba do znalezienia preparatu, który sprosta naszym oczekiwaniom. Niekiedy stosowanie wielu kosmetyków nie przynosi upragnionego rezultatu – warto wówczas zdać się na działanie natury. Jeżeli szukamy hydrolatów, które będą pomocne w pielęgnacji naszej skóry pod kątem przywrócenia jej naturalnego i zdrowego wyglądu, warto zwrócić uwagę na produkty z następujących roślin:
- hydrolat z melisy – głębokie działanie przeciwzapalne
- hydrolat z lawendy – regeneracja naskórka i łagodzenie obrzęków
- hydrolat bergamotkowy – działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze
- hydrolat miętowy – łagodzi podrażnienia, swędzenie oraz pieczenie skóry.
- hydrolat z drzewa oliwnego – wspiera w pielęgnacji skóry trądzikowej
Hydrolat, czyli zadbaj o kondycję swojej skóry
Gdy szukamy tej odpowiedniej wody różanej, która może pomóc nam w pielęgnacji zapewniającej naszej skórze zdrowy wygląd oraz przywracającej jej jędrność oraz elastyczność, nasz wybór powinien paść na wybrany przez nas hydrolat z następującej listy:
- hydrolat różany: róża to antyoksydant. Za sprawą jej działania możemy opóźnić proces starzenia się skóry i sprawić, że zmarszczki staną się mniej widoczne
- hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy: przy pomocy tego hydrolatu przywrócimy skórze miękkość oraz jej naturalny koloryt
- hydrolat z kwiatów porzeczki: doskonale ożywia skórę i dodaje jej energii
- hydrolat jaśminowy: działa wygładzająco, a w dodatku zapach tego hydrolatu pozwala na zrelaksowanie się.
- hydrolat z tuberozy: oczyszcza, zmiękcza i odświeża wygląd naszej skóry. Ponadto tuberoza charakteryzuję się pięknym, kojącym nerwy zapachem
Hydrolat dla mężczyzn
Mężczyźni szukający dla siebie odpowiedniego hydrolatu powinni być zadowoleni z działania następujących preparatów:
- hydrolat werbenowy; skutecznie wspiera codzienną pielęgnacje oraz zmniejsza ujścia gruczołów łojowych
- hydrolat rozmarynowy – świetnie współgra z innymi kosmetykami. Używany jako dodatek do szamponu świetnie pielęgnuje przetłuszczające się włosy
- hydrolat ylangowy – wspiera pielęgnację włosów i skóry głowy
W jaki sposób używać hydrolatów?
Pielęgnacja przy pomocy hydrolatu jest bardzo prosta. Wystarczy spryskać twarz preparatem (jeżeli ma postać mgiełki) lub nałożyć odrobinę na wacik i rozprowadzić po skórze. Z powodzeniem możemy stosować go jako dodatek do maseczek czy szamponów. Za sprawą swojego uniwersalnego działania hydrolat staje się niezastąpionym kosmetykiem naturalnym.
Natura a konserwanty – o co chodzi?
Szukając w pełni naturalnego kosmetyku zależy nam, by ich skład opierał się wyłącznie na naturalnych składnikach. Jest to bardzo dobre podejście, ale pamiętajmy o tym, że produkty w pełni naturalne mają bardzo krótki okres ważności. Niektóre z nich muszą posiadać konserwanty, by być dla nas bezpieczne. Hydrolaty w większości składają się z wody, więc nie są to produkty długotrwałe. Przy wyborze pamiętajmy o tym, że odpowiedni skład hydrolatu przede wszystkim ma służyć pielęgnacji naszej skóry i utrzymaniu jej w zdrowej kondycji.