Składnik: Spirulina
Spirulina to wodorost o niebiesko-zielonej barwie. Jej nazwa związana jest ze spiralnym kształtem maleńkich listków. Mimo mikroskopijnych rozmiarów jest prawdziwym skarbcem cennych związków mineralnych.
Właściwości spiruliny – co powinnaś wiedzieć
Zawsze myślałaś, że największa dawka beta-karotenu zawarta jest w marchewce? Spirulina ma go około 10 razy więcej! Ten naturalny antyoksydant nie tylko spowolni procesy starzenia skóry i „wymiecie” z niej wolne rodniki, ale również zadba o jej złocisty kolor i równomierną opaleniznę.
Dzięki dużej zawartości żelaza spirulina jest naturalnym przeciwutleniaczem. Dokładnie oczyszcza cerę w najgłębszych jej warstwach. Wspomaga transport tlenu w głąb skóry, równocześnie wyprowadzając z niej toksyny. Żelazo wspiera regenerację, jest też potrzebne w syntezie kolagenu, odpowiadającego za elastyczność i napięcie skóry.
Zobacz także: GLINKA ZIELONA W KOSMETYCE
Spirulina jest źródłem niezbędnych dla zachowania zdrowej cery nienasyconych kwasów tłuszczowych. To one odpowiadają między innymi za właściwe nawilżenie i jędrność skóry. Tworzą naturalną barierę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, kurz czy suche, letnie powietrze. Zapewniają także równowagę hydro-lipidową skóry, nie dopuszczając do nadmiernego odparowywania wody przez naskórek.
Spirulina na alergie? To działa!
Spirulina radzi sobie ze skórnymi objawami alergii, przede wszystkim dzięki zawartości selenu, który działa przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Warto wspomnieć jednak o pozostałych składowych. Magnez regeneruje skórę i zwalcza stany zapalne. Fosfor działa przeciwświądowo. Miedź i cynk natomiast regulują wydzielanie sebum, co jest ważne przy pielęgnacji cery mieszanej i skłonnej do wyprysków. Zawarty w spirulinie kwas glikolowy dodatkowo złuszcza martwe komórki naskórka, wygładzając cerę i ułatwiając wchłanianie składników odżywczych.
Kosmetyki na bazie spiruliny
Dzięki wszechstronnym właściwościom spirulina znajduje zastosowanie w całym katalogu kosmetyków. Występuje zwykle w postaci drobnego proszku. Najprostszym kosmetykiem, wykonanym z jej użyciem w domowym zaciszu, może być maseczka algowa – wystarczy rozrobić porcję spiruliny z wodą lub hydrolatem i nałożyć na twarz, aby po kilkunastu minutach cieszyć się odświeżoną i napiętą cerą. Wzbogacone nią peelingi i żele pod prysznic nawilżają i wygładzają skórę w trakcie codziennego oczyszczania. Dodana do kąpieli poprawi mikrokrążenie i przyniesie ulgę wysuszonej skórze. Dodana do kremów redukuje zaczerwienienia i podrażnienia.
Mikro- i makroelementy elementy zawarte w algach, w tym spirulinie, są bardzo dobrze przyswajane przez skórę, włosy i paznokcie.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej kategorii glinki.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Miłego dnia