Jak zadbać o włosy przy pomocy naturalnych metod?
Pielęgnacja włosów – czas na rachunek sumienia?
Pisaliśmy już o zaletach używania naturalnych maseł i olejów w procesie dbania o włosy. W uważnej pielęgnacji kosmyków chodzi jednak o coś więcej. O zdrowie włosów warto dbać zarówno na etapie mycia oraz stylizacji, jak i … stosując odpowiednią dietę.
Czas na rachunek sumienia. Warto przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom, aby dobrze rozpoznać problem i dobrać pielęgnację dostosowaną do potrzeb naszych włosów.
Mycie głowy to czynność rutynowa, której nie poświęcamy zwykle zbyt wiele uwagi. Zaabsorbowani codziennymi obowiązkami traktujemy ten etap jak mniej lub bardziej przyjemny obowiązek. Regularne mycie głowy nie tylko pozwala nam pozbyć się nadmiaru zanieczyszczeń, takich jak kurz czy sebum, czy zlikwidować niechciany zapach. Jest również niezbędne, aby zlikwidować substancje filmotwórcze, zawarte w popularnych kosmetykach do mycia, odżywiania i stylizacji włosów. Wśród syntetycznych składników, mających natychmiastowo poprawić zewnętrzny wygląd naszej fryzury, wymienia się przede wszystkim silikony.
Dlaczego z silikonami wiąże się tyle kontrowersji? Główną ich rolą jest utworzenie na powierzchni włosa szczelnej powłoki ochronnej, mającej strzec jego struktury przed czynnikami zewnętrznymi – co zasadniczo nie byłoby takie złe. Równocześnie jednak ta szczelna powłoka nie pozwala na wnikanie w głąb włosa substancji odżywczych zawartych w kosmetykach, a także nie pozwala włosom oddychać. Silikony są przy tym bardzo trudne do zmycia – dokładne pozbycie się ich z powierzchni włosów wymaga użycia mocniejszego szamponu (np. zawierającego mocne detergenty, takie jak SLES/SLS).
Zobacz także: PIELĘGNACJA WŁOSÓW PRZY POMOCY MASEŁ
Czym więc zastąpić silikony, aby uzyskać efekt pogrubienia i gładkości kosmyków? Na pewno musimy nastawić się na regularną pielęgnację. Bez obaw – jej długotrwałe efekty utwierdzą Was w przekonaniu, że było warto. Zalecamy na początek zrezygnować ze środków zawierających parabeny i silne detergenty, a zastąpić je tymi zawierającymi naturalne oleje i ekstrakty. Szampony o delikatniejszym działaniu będą oparte na substancjach myjących nieszkodliwych dla środowiska, takich jak te uzyskiwane przy użyciu kokosowych kwasów tłuszczowych (np. Coco Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Lauryl Glucoside).
Włosy czyste i odżywione
Codziennie po umyciu włosów nakładamy odżywkę dostosowaną do ich potrzeb. Głównym zadaniem szamponu jest dokładne zmycie zanieczyszczeń i sebum ze skóry głowy i włosów, odżywka natomiast niesie ze sobą potężny ładunek dobroczynnych składników aktywnych. Wciąż mało popularnym, ale zbawiennym dla kondycji włosów zwyczajem jest nakładanie odżywki, masła lub olejku do włosów przed myciem głowy. Szczególnie polecamy przyjęcie takiej kolejności przy zmianie szamponu na naturalny. Pozbawione syntetycznych substancji spieniających kosmetyki mogą początkowo sprawiać wrażenie „tępych”, utrudniających poślizg palców na skórze głowy i włosach.
W przypadku włosów szybko przetłuszczających się warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające pokrzywę, miętę, zieloną herbatę, szałwię lub mydlnicę lekarską. Warto jednak pamiętać, że w pielęgnacji włosów przetłuszczających się nie należy skupiać się na agresywnym, silnym oczyszczaniu, ale również na nawilżaniu kosmyków. Wysuszanie skóry głowy i silne oczyszczanie może bowiem prowadzić do nadprodukcji sebum – gruczoły łojowe dostają sygnał do produkcji warstwy tłuszczyku sprawiając, ze nasze włosy stają się wbrew oczekiwaniom bardziej „oklapnięte” i przeciążone. W pielęgnacji włosów normalnych i przesuszonych po zimie sprawdzą się kosmetyki na bazie olejków i maseł naturalnych (o pielęgnacji opartej na masłach pisaliśmy w oddzielnym artykule).
A może maska do włosów?
Raz na jakiś czas (np. w weekend) warto zafundować swoim włosom bogatszą pielęgnację z użyciem maski. Kilka z nich, które z łatwością możecie przygotować w domu, prezentujemy poniżej. Gotowe mieszanki utrzymujemy na głowie do 30 minut, warto też owinąć głowę ręcznikiem lub foliowym czepkiem – wysoka temperatura wzmocni działanie odżywczych składników.
- Do sporządzenia maski miodowej używany dowolnego oleju roślinnego (2 łyżki) oraz miodu (1 łyżka). Maska miodowa działa antyseptycznie – hamuje rozwój bakterii i drobnoustrojów. Nadaje się zarówno do pielęgnacji włosów zniszczonych, jak i skóry głowy objętej łupieżem.
- Aby przygotować maskę z siemienia lnianego wystarczy 2 łyżki ziaren gotować przez około 5 minut w wodzie, aż do powstania kleiku. Siemię lniane natychmiastowo wygładza włosy a także stymuluje ich wzrost. Łagodzi też podrażnienia skóry głowy.
- Połączenie 2 łyżeczek olejku ze słodkich migdałów, 2 łyżek pokruszonych płatków owsianych i ciepłego mleka da nam zaskakującą maskę owsianą. Natychmiastowo nawilży ona i wygładzi pukle. Dla nadania gęstości domowej maseczce możemy dodać odrobinę gęstego jogurtu naturalnego.
Peeling także na skórę głowy!
Od czasu do czasu, raz na tydzień lub dwa, warto wykonać peeling skóry głowy. Podobnie bowiem jak rekomendujemy w przypadku skóry całego ciała, tak i ten rejon warto poddać czasem gruntownemu oczyszczeniu. Odblokowane gruczoły łojowe na skórze będą działały sprawniej, jeśli nie będą pokryte warstwą zrogowaciałego naskórka i sebum. My zaś zyskamy poczucie odświeżenia i wzbogacimy pielęgnację o przyjemny masaż głowy.
Podobnie jak w uważnej dbałości o ciało, również z uwagi na kondycję włosów warto zadbać o właściwą dietę. Brak równowagi w sposobie odżywiania bardzo szybko odbija się na wyglądzie naszej cery, włosów i paznokci. Odbudowa zarówno struktury włosów, jak i skóry jest możliwa dzięki zawartości w posiłkach krzemu i cynku. Te składniki zapobiegają wypadaniu włosów i zapobiegają podrażnieniom skóry głowy. Nie musimy zaopatrywać się w całą apteczkę suplementów diety – wystarczy przeanalizować dotychczasowy jadłospis i korzystać z pojawiających się coraz częściej świeżych warzyw i owoców. Warto sięgnąć też po siemię lniane, które nada się nie tylko jako dodatek odżywczej maseczki, lecz także jako element diety. Siemię lniane zapewni lepszy wzrost włosów i sprawi, że staną się miękkie i błyszczące. Wspomniane przez nas płatki owsiane natomiast, dzięki bogactwu witamin i minerałów, zapewnią włosom nawilżenie i ochronę przed wolnymi rodnikami. Gdy zaś do owsianki dodamy miód, wzmocnimy strukturę włosów.
Jedzcie na zdrowie i na piękny włosy.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty kosmetyków do włosów.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu.