Jak dobrać peeling do rodzaju cery?
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu nasza skóra jest zdrowa i promienna jest peeling. Jest on równie ważny, co oczyszczanie i nawilżanie. Regularne złuszczanie martwego naskórka wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka i dotlenia komórki. Każdy rodzaj cery wymaga raz na jakiś czas odświeżenia, jednak nie bez znaczenia jest odpowiedni dobór preparatu złuszczającego do potrzeb naszej cery.
Niestety źle dobrany i nieprawidłowo wykonywany peeling może narobić więcej szkody niż pożytku. Zbyt agresywne traktowanie peelingiem skóry wrażliwej, suchej, a także trądzikowej może skutkować nasileniem podrażnień i stanów zapalnych. W drogeriach i aptekach dostępne są różne rodzaje kosmetyków złuszczających- peeling ziarnisty, peeling enzymatyczny oraz peel- off. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać peeling do rodzaju cery.
Dlaczego warto stosować peeling?
Systematyczne złuszczanie martwego naskórka potrzebne jest każdemu rodzajowi skóry, również tej wrażliwiej i suchej. Powinno się go wykonywać 1-2 razy w tygodniu i wybierać preparat dostosowany do typu naszej cery.
Zalety regularnego wykonywania peelingu to:
– usuwanie z powierzchni skóry martwego zrogowaciałego naskórka, który tworzy warstwę utrudniającą skórze oddychanie, a jego nagromadzenie może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i pogorszenia stanu cery,
– otwarcie i dokładne oczyszczenie porów skórnych z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń,
– usunięcie nadmiaru sebum,
– wygładzenie, ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
– wyrównanie kolorytu cery,
– zmniejszenie lub całkowita likwidacja przebarwień,
– pobudzenie krążenia w skórze, co sprzyja jej lepszemu dotlenieniu oraz przyspiesza regenerację i odnowę komórek,
– nadanie skórze miękkości i aksamitności,
– ułatwienie wchłaniania substancji aktywnych ze stosowanych kosmetyków (krem, balsam, serum).
Zanim jednak przystąpimy do wykonania peelingu, warto poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniego kosmetyku. Niestety wiele z nas ma tendencję do wybierania zbyt agresywnych, mocno złuszczających ziarnistych preparatów, które nie służą każdej cerze.
W dodatku zdarza się, że ich nadużywamy, złuszczając naskórek nawet każdego dnia. W efekcie stan skóry, zamiast się poprawiać, ulega pogorszeniu. Pojawiają się podrażnienia, zaczerwienieni, wysuszenie lub wręcz przeciwnie nadmierne przetłuszczanie oraz stany zapalne i drobne ranki.
Jak dobrać rodzaj peelingu do typu cery?
Wyróżniamy trzy podstawowe typu peelingu: ziarnisty, enzymatyczny oraz peel- off. Różnią się one sposobem oraz siła działania. Przyjrzyjmy się im bliżej:
1. Peeling ziarnisty.
Tak zwany scrub zawiera różnej wielkości drobinki ścierające naskórek, złuszcza więc mechanicznie. Jego działanie jest powierzchniowe- składniki złuszczające nie wnikają w głębsze warstwy skóry. Drobinki ścierne mogą być syntetyczne lub pochodzenia naturalnego na przykład zmielone pestki orzechów i owoców (moreli, brzoskwiń), płatki zbóż, sól, cukier, mielona kawa.
Naturalne drobinki z reguły mają nierównomierne brzegi, dlatego działają silniej i nie nadają się do cery wrażliwej, ponieważ mogą wywołać jej podrażnienie. Z kolei te syntetyczne, często są nieco delikatniejsze, ponieważ zastosowane w nich kuleczki ścierne mają idealnie gładką powierzchnię, nie powodują więc powstawania mikroranek na skórze.
Na ciało możemy stosować peelingi gruboziarniste- zwłaszcza w miejscach, gdzie skóra ma większą tendencję do rogowacenia takich jak łokcie, kolana czy stopy. Natomiast do twarzy zdecydowanie bardziej nadają się te łagodniejsze peelingi drobnoziarniste.
Peeling ziarnisty najlepiej sprawdzi się przy cerze normalnej, mieszanej oraz tłustej, ale bez wyprysków oraz nasilonych stanów zapalnych. Odradza się go Paniom, które mają skórę suchą, naczyniową, czy trądzikową.
2. Peeling enzymatyczny.
Działa on na zupełnie innej zasadzie niż ten ziarnisty. Nie znajdziemy w jego składzie drobinek ściernych. Peeling enzymatyczny rozpuszcza zrogowaciały naskórek, dzięki zawartości naturalnych enzymów. Do najczęściej stosowanych w tego typu preparatach należą papaina pochodząca z owoców papai oraz bromelaina z ananasa, a także kwasy owocowe AHA.
Na tej samej zasadzie działają również sole potasowe zawarte między innymi w savon noir (czarne mydło).
Substancje aktywne z takiego peelingu rozpuszczają zrogowaciałą wierzchnią warstwę naskórka i przenikają do głębszych warstw skóry. Działają one na zasadzie rozluźniania połączeń pomiędzy komórkami skóry, co powoduje ich złuszczenie się.
Zobacz także: SKŁADNIK: OLEJEK Z KWIATÓW POMARAŃCZY
Peeling enzymatyczny jest niezastąpiony w walce z trądzikiem i głębokimi zanieczyszczeniami skóry, ponieważ skutecznie rozpuszcza nawet uporczywe zaskórniki i zanieczyszczenia. Nadaje się on jednak nie tylko do skóry tłustej. Mogą z niego bez obaw skorzystać również posiadaczki cery naczyniowej, suchej, a nawet wrażliwej.
Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby cierpiące na alergię, ponieważ zawarte w preparacie naturalne enzymy mogą u osób bardzo wrażliwych powodować reakcje uczuleniowe. Dlatego przed zastosowaniem peelingu enzymatycznego na całą twarz, warto najpierw zrobić test uczuleniowy na małym kawałku skóry za uchem.
3. Peel-off.
To świetny rodzaj peelingu nadający się do każdego rodzaju cery. Jest bardzo uniwersalny i bezpieczny. Rzadko powoduje jakiekolwiek podrażnienia- mogą go stosować nawet osoby o wrażliwej skórze i borykające się ze zmianami trądzikowymi.
Kosmetyk ten ma postać żelu. Często ukrywa się również pod nawą maseczka peel- off. Rozprowadza się go równomiernie na całej twarzy, a następnie czeka, aż zaschnie i delikatnie zdejmuje. Peeling typu peel- off skutecznie usuwa zanieczyszczenia skóry oraz nadmiar sebum, a ponadto działa odświeżająco i napinająco. Nie podrażnia on skóry ani mechanicznie, ani chemicznie. Dlatego można go zastosować przed większym wyjściem, gdy chcemy, aby cera wyglądała promiennie i świeżo.
Oczywiście działanie domowych peelingów jest zdecydowanie słabsze, niż tych specjalistycznych wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych, jednak ich tutaj możemy osiągnąć spektakularne efekty. Regularne używanie peelingu do twarzy i ciała sprawi, że nasza skóra będzie odświeżona, wolna od zanieczyszczeń, będzie miała ładny wyrównany koloryt i na dłużej zachowa młodość.
Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty peelingów.