Cart

K

Słownik:
 

Kakao

Kakao to boski napój, smaczny afrodyzjak, ale też niezwykły kosmetyk. Otrzymywany z odtłuszczonych ziaren kakaowca, zawiera potas, magnez, wapno i żelazo, a także pobudzającą kofeinę i teobrominę. Ma działanie silnie nawilżające, przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe i tonizujące. Drenuje, pobudza metabolizm, regeneruje i koi. Posiada działanie odprężające, co w połączeniu z masażem daje wzmocniony efekt. Polecany przy skórach suchych i zmęczonych oraz kosmetykach antycelullitowych i wyszczuplających.
 

Karite – patrz Masło shea


Kawa

Kawa cudownie oczyszcza i odświeża skórę a jej aromat poprawia samopoczucie. Zawiera kofeinę która działa orzeźwiająco i pobudzająco oraz wspomaga walkę z celullitem oraz nagromadzeniem płynów w tkance podskórnej. Kawa, jak kakao działa również na nasze zmysły, odżywia, poprawia nastrój i koncentrację. Używa w peelingach wspomaga efekt złuszczenia i oczyszczenia skóry z martwych komórek naskórka.
 

Kofeina

Występuje w kawie, kakao i guaranie. Posiada właściwości antyoksydacyjne, chroni przed promieniowaniem UVB, wspomaga walkę z celullitem oraz usuwanie płynów międzytkankowych. Działa obkurczająco, redukuje obrzęki, pobudza, wygładza i napina skórę.
 

Kwasy AHA

Alfa-hydroksykwasy, kwasy owocowe. Do kwasów AHA należą: kwas glikolowy, winowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy. Pozyskiwane z owoców, warzyw oraz trzciny cukrowej. Rozluźniają połączenia między komórkami warstwy rogowej naskórka i ułatwiają jego złuszczenie, stymulując tym samym odnowę komórkową. Stymulują syntezę kolagenu, silnie nawilżają, działają odmładzająco i wygładzająco.
 

Kwasy BHA

W kosmetyce stosuje się najczęściej tylko jeden rodzaj kwasu BHA czyli kwas salicylowy. Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki czemu kwas salicylowy oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry. Preparaty z kwasem BHA polecane są dla skóry skłonnej do zaskórników, wągrów i trądziku. Regulują odnowę komórkową, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
 

Kwas cytrynowy

Kwas cytrynowy ma właściwości odkażające, ściągające oraz przywracające właściwe pH skóry. Pozyskiwany jest z soków owocowych, jest również naturalnym konserwantem akceptowanym w kosmetykach naturalnych.
 

Kwas hialuronowy

Wiąże wodę w naskórku, jest też składnikiem skóry właściwej. Z wiekiem ilość kwasu maleje, co powoduje zwiotczenie i suchość skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać 250 cząsteczek wody, dzięki czemu posiada on bardzo dobre własności nawilżające i chroniące naskórek przed utratą wody. Działa ujędrniająco i nawilżająco. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry.
 

Kwas linolenowy

Kwas należący do NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych), jest kwasem typu omega 6. Występuje w oleju lnianym, słonecznikowym, sojowym, z pestek winogron. Odpowiada za nawilżenie i regenerację skóry. Jest materiałem budulcowym skóry. Reguluję pracę gruczołów łojowych, zmniejsza szorstkość skóry oraz wzmacnia jej natłuszczenie. Kwasy omega Wyróżniamy kwasy omega 3, 6 i 9. Niezwykle cenne w zbilansowanej diecie. W pielęgnacji skóry działają ujędrniająco, odżywczo, zmniejszają suchość skóry. Pomagają zwalczyć przebarwienia i podrażnienia.

 


Kwas Omega 6

Posiada podobne działanie jak kwas omega 3. Sam w sobie stanowi niezbędny element dla zdrowej kondycji naszej skóry.


Kwas Omega 3

Niezbędny składnik dla naszej skóry. Jego obecność powala naszej skórze na utrzymanie odpowiedniej kondycji. Łagodzi podrażnienia oraz wspomaga walkę z wolno rodnikami.


Kumaryna

substancja, którą można znaleźć między innymi w cynamonie. Posiada właściwości pobudząjące przepływ krwi, z tego względu jest stosowana w wyrobach antycellulitowych oraz kosmetykach do skóry naczyniowej. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz pobudza repigmentację skóry, dlatego możną ją znaleźć w specjalistycznych wyrobach leczniczych.


Kwas dehydrooctowy

nieszkodliwy, łagodny konserwant przeciwbakteryjny stosowany w kosmetykach naturalnych. Wykazuje mocne działąnie przeciwgrzybiczne.

Kawa robusta

zawiera dwa raz więcej kofeiny, niż kawa arabica. W kosmetyce wykorzystuje się jej ziarna do produkcji peelingów oraz preparatów wyszczuplających, ponieważ kofeina redukuje objętośc komórek tłuszczowych oraz wspomaga krążenie krwi. Kofeina także działa na porost włosów oraz poprawia ich kondycję, dlatego polecana jest płukanka do włosów z kawowego naparu. Zwalcza wolne rodniki i działa na skórę przeciwstarzeniowo.


Koniczyna czerwona

zawiera w składzie izoflawony, zbliżone strukturą do ludzkich estrogenów. Ekstrakt z tej rośliny łągodzi zmiany skórne, zmniejsza łojotok oraz ujędrnia skórę. Często stosowany w wyrobach zapobiegającym wypadaniu włosów.

 

 

 

Dodaj komentarz