Jak wybrać sól do kąpieli?

Jak wybrać sól do kąpieli?

Wydawać by się mogło, że każdy kosmetyk z nalepką „sól do kąpieli” pełni taką samą funkcję w pielęgnacji ciała. Sól to sól. Nic bardziej mylnego! Surowiec wykorzystywany przy produkcji kosmetyku do kąpieli pozyskiwany może być z różnych źródeł, wyróżniamy bowiem sól kuchenną, nieoczyszczoną sól kamienną, sól Epsom, sól morską… Sole te różnią się między sobą stężeniem poszczególnych składników mineralnych, oddziałując w inny sposób na funkcjonowanie naszej skóry. Kosmetyki na bazie soli wzbogacane są również innymi składnikami, między innymi olejami naturalnymi, ekstraktami roślinnymi, olejkami eterycznymi, które niosą za sobą dodatkowe właściwości kosmetyczne, odpowiadając na specyficzne potrzeby naszej skóry.

Jaka sól do kąpieli będzie odpowiednia dla Twojej skóry?

Tak, jak w przypadku wszystkich kosmetyków do codziennej pielęgnacji, tak i w przypadku soli zachęcamy do czytania składów. Kosmetyki na drogeryjnych półkach kuszą kolorami. Silnym, owocowym zapachem, obiecują relaks i upiększające sesje w domowej łaźni. Czy warto ulegać kolorowej pokusie?

Warto zwracać uwagę na kosmetyki o krótkim, zrozumiałym składzie. Tak, jak w przypadku innych środków pielęgnacyjnych dwa razy zastanówmy się nad pełnymi takich składników jak SLS/SLES, PEG, PPEG i innych syntetycznych substancji. Naturalną bazę kosmetyku będzie stanowiła sól kamienna, morska i sól Epsom. Tanim, łatwo dostępnym zamiennikiem w domowej pielęgnacji bywa również sól kuchenna. My jednak rekomendujemy wówczas sięganie po sól kamienną, mniej przetworzoną, zdrowszą nie tylko, gdy wykorzystujemy ją w kuchni, ale także w leczniczych i poprawiających urodę zabiegach. Sięgajmy po sole wzbogacone o naturalne oleje, ekstrakty roślinne, olejki eteryczne.

Kąpiel w zwykłej soli kuchennej nie zaszkodzi naszej skórze, jednak nie niesie za sobą żadnych wartości zdrowotnych. NaCl, czyli chlorek sodu, to rafinowana, oczyszczona sól kamienna. Wyjałowiona zarówno z zanieczyszczeń, jak i wszystkich minerałów nie będzie stanowiła odżywczej bazy dla kosmetyku, może za to doskonale sprawdzić się w roli substancji zdzierającej w solnym peelingu. Natomiast sól kamienna, nieoczyszczona wersja znanej z kuchennej półki przyprawy, zawiera takie mikroelementy jak regenerujące skórę żelazo, pomagające zwalczać cellulit potas i jod czy odkażający cynk. Nie można zapominać także o wygładzającym i odmładzającym wapniu i jodzie. Choćby zawartość tych podstawowych składników powinna zadecydować o tym, że sięgniemy właśnie po tę naturalną, kamienną sól.

Droższą, ale częściej wykorzystywaną w kosmetyce alternatywę stanowią sól Epsom i sól morska. Sól Epsom, czyli siarczan magnezu pochodzenia naturalnego, wyróżnia skład, bogaty w magnez i siarkę. Jej właściwości regeneracyjne i antyoksydacyjne, a także działanie przeciwłupieżowe, docenią osoby chcące odmłodzić wygląd skóry oraz te, które zmagają się z chorobami skóry, w tym skóry głowy. Jak każdy polecany przez nas typ soli oczyszcza ciało z toksyn oraz zmniejsza napięcie mięśni.

Sól morska w zabiegach pielęgnacyjnych

Sól morska na potrzeby kosmetyki pozyskiwana jest przede wszystkim z wód Morza Adriatyckiego, Morza Martwego oraz z Morza Śródziemnego. Oczywistością jest zawartość jodu, natomiast nie mniej istotne mikroelementy zawarte w soli morskiej, oddziałujące na skórę, to znajomy nam już magnez, a także cynk, selen i lit. Dzięki takiej mieszance składników sól działa nie tylko kojąco na problematyczną skórę, w tym zwłaszcza dotkniętą łuszczycą czy egzemą. Docenią ją też osoby chcące zniwelować cellulit i odchudzające się - sól morska napina i równocześnie nawilża skórę, nadając jej zdrowy wygląd. Działa kojąco na skórę, ciało i zbolałe mięśnie, a ciepła kąpiel z jej dodatkiem pomoże się rozluźnić i złagodzić ból kręgosłupa.

Każdy z zaprezentowanych typów soli łączy szereg właściwości. Co istotne, i warto powtarzać – niezależnie od wyboru źródła soli, każda z nich jest z łatwością przyswajana przez skórę człowieka. Oznacza to, że wnikając wgłąb organizmu wspomaga transport drogocennych składników, mających zbawienny wpływ na nasz organizm. Aby wzmocnić działanie soli, warto zwrócić uwagę na te kosmetyki, które wzbogacone są suszonymi owocami lub kwiatami, ekstraktami roślinnymi i naturalnymi olejkami. Ponad wszystko warto wybrać taki kosmetyk, który zapachem umili nam codzienną pielęgnację. Nie zalecamy wielogodzinnych, gorący kąpieli, ale niech te kilkanaście minut będzie przyjemnym, odprężającym rytuałem.

Komentarze (1)

    • alicja
    • 2018-12-13 09:40:56
    A tego nie wiedziałam o soli do kąpieli, co prawda sprawdzałam jej skład ale nie przyszło mi do głowy że w składzie może być różna sól, nawet ta kuchenna!!!