Hydrolaty. Co to takiego?

Odkąd Polki zaczęły się interesować naturalnymi kosmetykami, coraz większą popularność zyskują tzw. hydrolaty. Mają cenne właściwości pielęgnacyjne i można je wykorzystywać na różne sposoby.

Hydrolaty są otrzymywane w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich poszczególnych części. Z tego względu nazywane są też czasami „wodami kwiatowymi”. W takim procesie otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną, która jest właśnie hydrolatem. Zawiera ona cenne substancje roślinne, rozpuszczalne w wodzie, oraz niewielką ilość olejku eterycznego.

Hydrolat może być z powodzeniem stosowany jako tonik do twarzy, ponieważ jego pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Można go stosować również jako dodatek do rozrabiania maseczek. Osoby, które lubią same przygotowywać sobie kosmetyki, mogą go wykorzystywać jako fazę wodną do produkcji kremów i innych produktów pielęgnacyjnych.

Po hydrolaty może sięgnąć każdy. Wypróbować mogą je nawet osoby o cerze wrażliwej, bo nie są one tak skoncentrowane jak olejki eteryczne, a tym samym mniejsze jest ryzyko wystąpienia alergii.

W drogeriach dostępna jest cała gama hydrolatów, a ich właściwości zależą od tego, z jakich roślin zostały wytworzone. Przykładowo popularny Hydrolaty miętowe, o odświeżających właściwościach, powinny się sprawdzić u posiadaczek cery trądzikowej. Woda różana polecana jest osobom o cerze suchej lub dojrzałej, a jej dodatkowym atutem jest urzekający zapach. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.