Jak pielęgnować różne typy skóry? Skóra sucha, tłusta, mieszana.
Każda z nas marzy o pięknej, promiennej i gładkiej cerze. Najbardziej zbliżona do ideału jest cera normalna, pozbawiona zaskórników, nie przesuszająca się i wydzielająca tyle sebum, ile potrzeba do utrzymania jej funkcji. Dziś jednak skupimy się na trzech typach skóry, które mogą być równie bezproblemowe. Wystarczy poświęcić chwilę czasu na poznanie ich potrzeb i dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym tematem będą typy skóry.
Typy skóry: Skóra sucha
Przyczyną suchości skóry jest ograniczona zdolność zatrzymywania wody w naskórku. Przesuszenie cery często wynika także z ograniczonej pracy gruczołów łojowych. Przez to jest niezdolna do naturalnego samo natłuszczania, tak niezbędnego do ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest więc bardziej podatna na wpływ skrajnej temperatury (zarówno bardzo niskiej, jak i zbyt wysokiej). Nie sprzyja jej też używanie kosmetyków zawierających detergenty i sztuczne aromaty. Kolejnym szkodliwym czynnikiem jest długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Odwodniony naskórek staje się matowy i nieelastyczny. Sucha skóra jest podatna na szybkie starzenie się, dlatego tak istotne dla zachowania młodego wyglądu jest odpowiednia jej pielęgnacja.
Ziemista, sucha cera będzie potrzebowała porządnej dawki witaminy C i beta-karotenu, zawartych w takich składnikach jak np. ekstrakt z dzikiej róży. Wyciąg z płatków tego kwiatu zawierają witaminy z grupy B, ma właściwości łagodzące. Reguluje również wydzielanie sebum, dzięki temu nadaje się także do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Kosmetyki z zawartością witaminy C zapobiegają powstawaniu przebarwień, a także rozjaśniają już istniejące plamki. Beta-karoten natomiast nada cerze zdrowy, promienisty wygląd. Naturalne oleje, takie jak arganowy, migdałowy, olej z orzechów makadamia lub oliwa z oliwek, dogłębnie nawilżają przesuszoną skórę, nadając jej gładkości i przynosząc ukojenie. Olejki dodatkowo tworząc naturalny film ochronny bronią delikatną cerę przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmiernym odparowywaniem wody. Ujędrniają i nadają elastyczności.
Zobacz także: DOBRY BALSAM NAWILŻAJĄCY DO SUCHEJ SKÓRY – JAK GO ROZPOZNAĆ?
Warto pomyśleć o specyfikach na bazie masła shea, jeśli jesteśmy posiadaczkami skrajnie przesuszonej skóry. Intensywnie złagodzi podrażnienia i usunie zaczerwienienia. Celem bezpiecznego oczyszczania wysuszonej cery należy zrezygnować z silnie pieniących się żeli i płynów, które usuwają także substancje chroniące skórę.
Sucha skóra potrzebuje także nawodnienia od wewnątrz, należy więc uzupełnić dietę o większą ilość wody.
Typy skóry: Skóra mieszana
Skóry mieszanej nie należy mylić z cerą normalną. Pielęgnacja cery, która w wybranych rejonach zazwyczaj wysusza się, a w innych nadmiernie przetłuszcza, wymaga bardzo indywidualnego podejścia. Posiadaczki mieszanej cery skarżą się przede wszystkim na błyszczenie się skóry w strefie T (od czoła, w dół przez nos po brodę). Ponadto w tym rejonie występują u nich rozszerzone pory i wypryski. Dokuczliwa suchość występuje zwykle na policzkach. Warto pamiętać, że zarówno suche, jak i przetłuszczające się części twarzy, wymagają nawilżenia. W tej roli dobrze sprawdzi się lekki krem np. z olejkiem jojoba, olejkiem arganowym lub kwasem hialuronowym. Dla zachowania właściwego nawilżenia cery warto również zrezygnować z silnie pieniących się, bazujących na wysuszających alkoholach środków myjących oraz zwykłych mydeł. Popularne żele i emulsje do mycia twarzy mogą dawać wrażenie dogłębnego oczyszczenia. Jeśli znane jest nam jednak uczucie ściągnięcia twarzy, warto pomyśleć o delikatniejszej alternatywie.
Cera mieszana wymaga połączenia sił kosmetyków dla cery suchej i tłustej. Spróbuj poświęcić pielęgnacji chwilę dłużej, nakładając na suche i przetłuszczające się partie dwa różne, dedykowane ich potrzebom kosmetyki. Dopieszczona w ten sposób skóra odwdzięczy Ci się także podwójnie.
Jeśli nie możesz obyć się bez pokładu matującego, jako bazę zastosuj na przesuszone partie lekki krem nawilżający. Unikaj natomiast używania kremów matujących na całą buzię. Ryzykujesz w ten sposób jeszcze większym wysuszeniem już i tak niekomfortowo ściągniętej cery.
Ponieważ skóra mieszana przejawia (przynajmniej częściowo) cechy typowe dla skóry tłustej, nie można zapominać o regularnym peelingu. Rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym, pozwalającym pielęgnować wszystkie części twarzy efektywnie, jest stosowanie peelingów enzymatycznych.
Typy skóry: Skóra tłusta
Na początku obalmy powszechny mit. Jeśli jesteś posiadaczką skóry typowo tłustej nie oznacza to, że Twoja cera w mniejszym stopniu narażona jest na procesy starzenia niż cera Twojej koleżanki o suchej skórze. Towarzyszące często tego typu skórze zaskórniki i wypryski sprzyjają powstawaniu wolnych rodników. I choć skóra gruba, charakterystyczna często (ale nie zawsze) dla osób z cerą tłustą jest odporna na powstawanie drobnych linii zmarszczek, to jednak podatna jest na powstawanie grubszych bruzd w późniejszych etapach starzenia się skóry. Nie rezygnuj więc z produktów przeciwzmarszczkowych, zadbaj jednak, aby dostosowane były do potrzeb Twojej cery.
Tak jak w przypadku cery suchej i mieszanej, tak i w oczyszczaniu cery tłustej nie należy używać silnych, alkoholowych środków myjących. W pierwszej chwili po umyciu może nam się wydawać, że oto właśnie pozbyłyśmy się całego uporczywego sebum z buzi. Po kilku chwilach jednakże nasz naskórek zacznie w obronnym odruchu produkować go jeszcze więcej. Tym razem jednak skupić się należy na pielęgnacji bez użycia olejków, a takiej, która tonizuje cerę i odblokowuje, a następnie zwęża pory skóry. W tym celu sprawdzą się takie składniki jak szałwia, tymianek lub olejek z drzewa herbacianego. Tu również warto zwrócić uwagę na wspomniane już wcześniej kosmetyki zawierające kwasy, w tym zwłaszcza kwas migdałowy.
Nieocenione w pielęgnacji skóry tłustej są kosmetyki z zawartością witaminy A. Ogranicza ona pracę nadaktywnych gruczołów łojowych, a przy tym ma działanie przeciwzmarszczkowe. Nie rezygnujmy także z nawilżania cery skłonnej do przetłuszczania. Choć może brzmi to paradoksalnie, skóra tłusta może być także… odwodniona. Lekkie kremy nawilżające dostarczą głębszym warstwom naskórka życiodajnej wody i pomogą uregulować gospodarkę wodno-lipidową.
Nie ważne, który typ reprezentuje Twoja cera – każda buzia jest wyjątkowa. Kluczem do promiennego i zdrowego wyglądu jest ją pokochać taką, jaka jest i pielęgnować w sposób dopasowany do jej potrzeb.