Hydrolaty. Co to takiego?
Wśród kosmetyków naturalnych są niesamowite produkty, które mają tylko jeden składnik, ale jednocześnie są bardzo skuteczne i wielofunkcyjne. Odkąd Polki zaczęły się interesować naturalnymi kosmetykami, coraz większą popularność zyskują tak zwane hydrolaty. Mają cenne właściwości pielęgnacyjne i można je wykorzystywać na różne sposoby.
Jak powstają hydrolaty?
Hydrolaty otrzymuje się w procesie destylacji z parą wodną całych roślin lub ich poszczególnych części. Z tego względu nazywa się go też czasami „wodami kwiatowymi”. W takim procesie wytwarzają się olejek eteryczny i woda podestylacyjna, która jest właśnie hydrolatem. Zawiera ona cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz niewielką ilość olejku eterycznego.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolat można z powodzeniem stosować jako tonik do twarzy, ponieważ jego pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry. Jako tonik można go również użyć przed peelingiem lub nałożeniem maski – hydrolat ułatwia penetrację składników odżywczych w głąb skóry. Można go stosować również jako dodatek do rozrabiania maseczek. Osoby, które lubią same przygotowywać sobie kosmetyki, mogą go wykorzystywać jako bazę wodną do produkcji kremów oraz innych produktów pielęgnacyjnych.
W czasie upałów lub w ogrzewanym pomieszczeniu skórę zaleca się regularnie spryskiwać hydrolatem. Przywraca to równowagę wodną naskórka i przyczynia się do jego nasycenia odżywczymi składnikami. Ponadto okłady z płatków kosmetycznych nasączonych wodą kwiatową pomagają zwalczyć cienie pod oczami, worki i zaczerwienienia powiek.
Zobacz także: BALSAM DO CIAŁA – CO POWINIEN ZAWIERAĆ?
Hydrolaty korzystnie wpływają również na włosy. Ten produkt nadaje włosom połysk, przyspiesza ich wzrost i pomaga pozbyć się łupieżu. Można go dodawać do szamponu i odżywki, wmasowywać lub rozpylać na mokre bądź suche włosy.
Po hydrolaty może sięgnąć każdy. Wypróbować mogą je nawet osoby o cerze wrażliwej, ponieważ nie są one tak skoncentrowane jak olejki eteryczne, a to znaczy, że mniejsze jest ryzyko wystąpienia alergii.
Jak dobrać właściwy hydrolat?
W drogeriach znajdziemy całą gamę hydrolatów, a ich właściwości zależą od tego, z jakich roślin zostały wytworzone. Przykładowo, popularne hydrolaty miętowe o odświeżających właściwościach powinny się sprawdzić u posiadaczek cery trądzikowej. Woda różana polecana jest osobom o cerze suchej lub dojrzałej, a jej dodatkowym atutem jest urzekający zapach.
Hydrolat jest uniwersalnym wielozadaniowym wyrobem, który potowarzyszy Tobie podczas wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a więc nigdy się nie zmarnuje. Wzbogaci Twoją codzienną rutynę kosmetyczną o wzmocnione efekty kosmetyczne i pozwoli się cieszyć nowymi aromatami.