Co zrobić, by opalenizna się utrzymała?
Wakacje wkraczają już w ostatni etap. Niektórzy są już wypoczęci i opaleni, a inni doczekali wreszcie długo odkładanego wyjazdu i wyruszają w podróż. Jednym i drugim z pewnością przyda się kilka wskazówek, jak utrzymać złocisty kolor skóry! Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym tematem będzie opalenizna.
Warto wiedzieć, że złocisty odcień skóry to reakcja obronna naszego organizmu. Pod wpływem promieniowania UV w naszej skórze uaktywnia się melanina, która ma chronić jej głębokie warstwy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ciemniejszy odcień skóry utrzymuje się przeważnie przez 4-5 tygodni, czyli około 1 miesiąca. Wynika to z tego, że naskórek podlega cyklicznej odnowie – martwe komórki zastępowane są nowymi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy jednak zachować opaleniznę nawet na 2-3 miesiące.
Jeszcze przed wakacjami
O trwałość opalenizny możesz zadbać jeszcze przed wyjazdem na upragnione wakacje. Warto w tym celu uzupełnić dietę o produkty zawierającą beta-karoten, występujący w czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz owocach, a nawet niektórych zielonych warzywach liściastych. Warto więc włączyć do codziennych posiłków marchewkę, paprykę, pomidory, morele, nektarynki, brzoskwinie, mango, a także szpinak, brokuły, jarmuż, sałatę czy botwinę. Beta karoten jest też naturalnym przeciwutleniaczem, a więc zapobiega powstawaniu wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia skóry oraz mogą zwiększać podatność na raka.
W trakcie opalania
Opalaj się stopniowo. Pierwsze kąpiele słoneczne nie powinny trwać dłużej niż 15 minut, w kolejnych dniach czas ten można stopniowo wydłużać – skóra powinna powoli przyzwyczajać się do zwiększonej ekspozycji na słońce. Dodatkowo bezwzględnie chroń ciało kremami z filtrem – opalenizna będzie równomierna, ochronisz też komórki naskórka przed uszkodzeniem (a uszkodzone komórki szybciej obumierają – wówczas skóra szybciej blednie).
Zobacz także: BALSAM BRĄZUJĄCY – PRZEKONAJ SIĘ O JEGO DZIAŁANIU W NATURALNYM STYLU!
Konieczne jest nawadnianie organizmu – woda niezbędna jest do właściwego funkcjonowania komórek, także tych, z których zbudowana jest skóra. Istotne jest dobre nawilżenie ciała również od zewnątrz – po każdej sesji opalania należy posmarować skórę odżywczym, nawilżającym balsamem lub olejkiem. Dzięki temu skóra zachowa zdrowy koloryt, napięcie i spowolnimy proces starzenia się naskórka.
Opalenizna – Pielęgnacja
Prysznic po dniu spędzonym na świeżym powietrzu łączy w sobie wiele zalet. Spłucze kurz i piasek, które lubią przyklejać się do naszej pokrytej balsamami skóry. Pozbędziesz się też resztek kremu do opalania, który prawdopodobnie i tak stracił już swoje właściwości ochronne. Pamiętaj jednak, aby nie kąpać się w gorącej wodzie – sprzyja ona odwodnieniu naskórka, wysusza już i tak podrażnioną słońcem skórę i przyspieszy proces złuszczania. Polewaj ciało chłodną wodą, do mycia użyj zaś delikatnych płynów (np. zawierających oleje naturalne – pomarańczowy, migdałowy, kokosowy). Możesz też zafundować sobie regeneracyjną kąpiel w królewskim stylu. Do letniej wody dolej szklankę mleka i łyżkę miodu i poczuj się jak Kleopatra!
Po oczyszczeniu skóry – nawilżaj. W tym celu możesz użyć balsamów i olejków zawierających składniki łagodzące skutki opalania (np. D-panthenol, aloes lub algi) lub silnie nawilżających (np. na bazie oliwy z oliwek, oleju kokosowego, masła shea czy masła mango). Nie tylko odżywią zmęczoną słońcem skórę ale nadadzą ładnego połysku, dodatkowo podkreślającego opaleniznę.
Na co zwrócić uwagę w składzie
Unikaj silnych środków myjących oraz kosmetyków na bazie alkoholu i kwasów. Nie tylko mogą podrażnić Twoją skórę w trakcie opalania i uczulać w kontakcie ze słońcem, ale również mogą wysuszyć już i tak naruszony działaniem słońca i innych czynników (np. wiatrem i suchym powietrzem) naskórek. Oczywiście kosmetyki silnie złuszczające przyspieszą również proces rozjaśniania skóry. Nie rezygnuj jednak całkowicie ze złuszczania naskórka. Raz na tydzień wykonaj delikatny peeling, np. z użyciem kosmetyku z zawartością drobinek soli. Delikatne złuszczanie pomaga wyrównać koloryt skóry oraz pozbyć się obumarłych komórek (nic nam po pięknej opaleniźnie, jeśli nasza skóra jest wysuszona i chropowata).
W utrzymaniu brązowego kolorytu skóry pomogą też kosmetyki z zawartością takich składników jak oleje orzechowe lub masło kakaowe.
A czy Wy macie swoje sprawdzone sposoby na zachowanie wakacyjnej opalenizny? Zapraszamy również do sprawdzenia wpisu na temat: JAK ZADBAĆ O SKÓRĘ PO LECIE? PIĘĆ KROKÓW SKUTECZNEJ PIELĘGNACJI.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że trwała opalenizna nie stanowi dla Ciebie już żadnej tajemnicy.