Balsam do ciała – co powinien zawierać?
Z poprzednich artykułów wiemy już, że latem nie warto robić sobie wakacji od pielęgnacji ciała balsamami. Wiemy też, dlaczego warto wybierać te o naturalnym składzie. Czy zastanawiałyście się, z czego tak naprawdę składają się naturalne balsamy do ciała, które ostatnio tak bardzo zachwalamy? Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, którego głównym tematem będzie balsam do ciała.
Jeśli producent reklamuje swój produkt dużym napisem wykrzykującym, że zawiera naturalny i magiczny składnik, sprawdź listę składników. Jeśli składnik, którym głośno reklamuje się firma widnieje na końcu składu, bądź pewna, że właśnie uniknęłaś pułapki w postaci taniego chwytu marketingowego. Producentom zdarza się reklamować kosmetyki jednym, znanym jako naturalny składnikiem, w rzeczywistości dodając znikomą jego ilość do produktów (jak czytać składy dowiesz się tu: klik). Inaczej będzie w przypadku wysokiej jakości, naturalnych balsamów do ciała. Najlepsze składniki pochodzenia roślinnego stanowią bazę kosmetyku.
Baza – masła i oleje roślinne
W przypadku balsamów do ciała, największy udział w składzie kosmetyku mają masła (np. masło kakaowe, masło shea, masło mango, masło kokosowe, masło awokado) i oleje (np. z pestek winogron, migdałowy, morelowy, arganowy, z pestek malin).
Oleje i masła roślinne pełnią w balsamie do ciała kilka podstawowych funkcji. Po pierwsze, są naturalnymi emolientami, stanowią podstawową, nawilżającą i natłuszczającą bazę kremu. Odżywiają naskórek i zapobiegają utracie wody, wygładzają i nadają zdrowy koloryt. Bogate są w naturalne antyoksydanty, spowalniają proces starzenia się skóry. Bronią także przed wolnymi rodnikami, ale też przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (wiatrem, słońcem czy kurzem). Balsamowi nadają kremowej lub bardziej stałej, twardej konsystencji. Pozwalają rozsmarować kosmetyk (stają się bardziej miękkie pod wpływem temperatury skóry). Dzięki nim kosmetyk utrzymuje się na powierzchni naszego ciała. Oleje i masła są też naturalnymi konserwantami. Mają właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów w kosmetykach.
Balsam do ciała – Inne składniki aktywne
Dodatkowe składniki aktywne w balsamach będą stanowić olejki eteryczne, D-Panthenol, witaminy (np. A, E, C), ekstrakty owocowe i ziołowe. Powstały na bazie maseł i olejów balsam może zawierać jeden lub kilka takich składników, mających na celu odpowiadać na specyficzne potrzeby skóry i/lub nadać kosmetykowi przyjemny aromat.
Zobacz także: BALSAM DO CIAŁA! POZNAJ KORZYŚCI
W zależności od przeznaczenia, balsam będzie wzbogacony o wybrane składniki. I tak, w balsamach regenerujących, poza masłami i olejami, znajdziemy np. aloes, D-Panthenol, nagietek, arnikę, lawendę, spirulinę, hibiskusa lub kakao. Balsamy ujędrniające i wyszczuplające mogą zostać wzbogacone o morszczyn, hibiskusa, kawę, kakao, olejek pomarańczowy i grapefruitowy lub cynamon. Kosmetyki dedykowane skórze dojrzałej mogą natomiast zawierać goździki, morszczyn lub spirulinę, witaminy A i E. Posiadaczki skóry z niedoskonałościami (wypryski, przebarwienia) powinny zainteresować się balsamami z zieloną herbatą, malinami, lawendą, olejkiem cytrynowym lub grapefruitowym.
Warto wiedzieć też, czego nie powinny zawierać naturalne balsamy do ciała. Wystrzegaj się takich składników jak syntetyczne konserwanty, parabeny, oleje mineralne, ftalany, SLS i SLES, PEG i PPG.
Naturalne balsamy do ciała zawsze będą dobrym wyborem – ze względu na wysoką biozgodność zawartych w nich składników z komórkami skóry mogą być stosowane do każdego typu skóry.
Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że od teraz balsam do ciała będzie dla Ciebie zdecydowanie bliższym pojęciem.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej kategorii balsamy naturalne oraz ich recenzji.
Miłego dnia 🙂