Podstawą skutecznej pielęgnacji skóry jest dokładne oczyszczenie. Pamiętaj, aby nie kłaść się spać w makijażu i choć chwilę poświęcić na dokładne zmycie pozostałości po nim. Zapominanie o oczyszczeniu może w bardzo krótkim czasie poskutkować nieestetycznymi wypryskami i błyszczeniem się skóry. Pokryta make-upem cera nie oddycha, pory ulegają zatkaniu. Staranny demakijaż pomoże nam nie tylko usunąć resztki kolorowych kosmetyków, nadmiar sebum i zanieczyszczenia twarzy, ale użyte w tym celu kosmetyki mogą mieć także walory pielęgnacyjne.

Tłuszcz na skórze – nie taki zły!

Do usuwania wodoodpornego makijażu tak delikatnej strefy jak okolice oczu doskonale nadadzą się środki na bazie naturalnych olejków. Świetnie sprawdzi się tu oliwa z oliwek. Ma ona wiele zalet: nie uczula, jest całkowicie naturalna i stosunkowo tania. Ma właściwości nawilżające i nie zatyka porów. Jedyną wadą jest czasochłonność całego procesu – czynność przemywania cery oliwą z oliwek należy powtórzyć kilkakrotnie aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Dlatego dobrze wybrać produkt łączący w sobie oleje i detergenty pochodzenia naturalnego. Zgodnie z zasadą OCM podobne rozpuszcza się w podobnym, więc jak łatwo się domyślić makijaż, którego części składowe powstają na bazie komponentów tłuszczowych ulegnie na skutek działania olejów, a dodatek roślinnych detergentów sprawi, że skóra będzie faktycznie odświeżona i pozbawiona zanieczyszczeń. Mycie twarzy powinno być wówczas szybkie i skuteczne!

Drogeryjne półki…

Pamiętaj, aby, posiłkując się tonikami, płynami micelarnymi i mleczkami, wybierać te niezawierające szkodliwych aromatów, SLS i SLES, parabenów i parafiny. Produkty z tymi składnikami razem z brudem usuwają naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka, prowadząc do uwrażliwienia i przesuszenia skóry. Zamiast więc zapewnić swojej cerze wstęp do pielęgnacji, fundujemy jej dodatkowe podrażnienia.

Mleczka i emulsje na bazie olejku migdałowego lub oleju kokosowego czy pestek winogron nawilżą i wygładzą cerę. Ponadto kosmetyki o oleistej strukturze łatwiej rozprowadzają się na twarzy, są śliskie a więc nie zmuszają nas do uporczywego pocierania i rozciągania skóry. Częstym składnikiem naturalnych mleczek jest bogaty w witaminę E olej arganowy – silny przeciwutleniacz stymulujący odnowę komórkową. Produkty z dodatkiem melisy, rumianku lub szałwii lekarskiej dodatkowo zlikwidują worki pod oczami i obrzęki powiek – działają bowiem przeciwzapalnie.