Regeneracja skóry – na czym polega?

Tak jak nasze ciało potrzebuje odpoczynku po ciężkim dniu w pracy lub treningu na siłowni, tak skóra wymaga odpowiedniej regeneracji, by pełnić swoje funkcje.

Skóra wykonuje codziennie bardzo ciężką pracę – chroni nas przed wiatrem, wilgocią, słońcem, kurzem oraz przed drobnoustrojami. Pomaga utrzymać równowagę wodną w organizmie oraz zachować stałą temperaturę ciała. Ponadto zawarte w niej receptory stanowią nasz łącznik ze światem zewnętrznym. Niestety wraz z upływem czasu, nasza skóra traci zdolności do regeneracji – starzeje się, staje się mniej elastyczna i pozbawiona zdrowego blasku.

To jednak nie wszystko. W lecie nasza skóra narażona jest na długotrwałą ekspozycję na działanie słońca, a tak kochane przez nas ciepłe promienie, niestety, uszkadzają komórki skóry, doprowadzając do zmniejszenia jej elastyczności – spowalniają pracę fibroblastów biorących udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze.

Dodatkowo suche, ciepłe powietrze sprawia, że pozbywamy się przez naskórek większych ilości wody – staje się ona więc dodatkowo mniej nawilżona, ulega przesuszeniu.  Chlorowana lub morska słona woda oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i środkach transportu sprawiają, że skóra jest podatna na podrażnienia. To wszystko zaś prowadzi do tego, że nasze ciało, po upragnionych wakacjach i ciepłych dniach, będzie wymagało zwiększonej uwagi przy pielęgnacji.

Komórki skóry całego ciała odnawiają się przez całe nasze życie w cyklu 28 dniowym (szybciej, bo w przypadku osób młodych w przeciągu dwóch tygodni, odnawia się skóra twarzy). Komórki ulegają podziałowi w głębszych warstwach skóry, aby stopniowo przemieszczać się na jej wierzchnie poziomy. Następnie ulegają rozpadowi – obumierają i złuszczają się. Wraz z postępującym starzeniem się skóry proces ten ulega spowolnieniu.

Regeneracja skóry przebiega najintensywniej w porze wieczornej. Już około godziny 17 skóra przygotowuje się do tego procesu, dlatego zaraz po pracy warto zmyć makijaż i nałożyć maseczkę regeneracyjną, odżywczy krem lub balsam (na ciało). W godzinach późno popołudniowych warto też planować sobie wizyty u kosmetyczki lub w SPA – skóra wówczas najefektywniej czerpie korzyści z zabiegu. Pielęgnację jednak warto zakończyć przed północą, bowiem wówczas przez naskórek usuwane są toksyny, skóra staje się lepiej ukrwiona i zaczyna pobierać odżywcze substancje z nałożonych na nią kosmetyków. W tym czasie również następuje podział komórek naskórka (powstają nowe, młode komórki i to 10-krotnie szybciej niż w ciągu dnia).

W samym środku nocy, w godzinach 2-3, temperatura naszego ciała wzrasta a skóra dotlenia się. Rozpoczyna się proces naprawy skóry. Poprzez syntezę zawartych w niej protein następuje odnowa włókien elastycznych a naskórek się odbudowuje, niwelując drobne uszkodzenia. Ten etap trwa do świtu (ok. 5 rano). Około 7 rano proces zwalnia, a skóra przyjmuje rolę ochronną.

Jak możemy przyspieszyć regenerację skóry w domowych warunkach?

 •          Po powrocie z pracy, jeśli to możliwe, pozbądź się ciężkiego makijażu i „przylepionych” do niego zanieczyszczeń. Nałóż na skórę odżywczy krem.
 •          Wieczorną pielęgnację zacznij około 22, zadbaj też o odpowiednią długość snu. Zawsze przed nałożeniem kosmetyków na noc dokładnie oczyść skórę. 2-3 razy w tygodniu wykonaj peeling twarzy i ciała (poprawisz krążenie i dotlenisz skórę, usprawniając transport składników odżywczych potrzebnych do skutecznej regeneracji).
 •          Poszukaj kremów i balsamów zawierających masło Shea, masło kakaowe, oleje naturalne, witaminy A, E, C,  a także żelazo, cynk, miedź lub jod.
Oczywiście nic nie zapewni nam zdrowej skóry tak, jak profilaktyka. Aby potrzeby regeneracji Twojej skóry były jak najmniejsze, systematycznie nawilżaj ją oraz dbaj o ochronę przed promieniami UV. 

Komentarze (4)

  • vika
  • 2016-09-15 08:14:38
  Przyznaję się że nie do końca dbam o skórę jak należy, właśnie sobie to uświadomiłam po przeczytaniu tego wpisu, postaram się zmienić złe nawyki jak najszybciej
  • nutka
  • 2016-09-19 08:21:34
  Ciekawe informacje, dobrze wiedzieć jak sobie rozplanować dzień i jak właściwie o siebie dbać, jestem w takim wieku że to już najwyższa pora ;)
  • kinga
  • 2018-04-15 09:45:35
  Postaram się zastosować do tych wskazówek bo faktycznie sezon letni tuż tuż a moja skóra nie wygląda po zimie najlepiej
  • luiza
  • 2018-08-17 16:04:26
  Faktycznie ja mam fatalną wodę w domu a dopiero co wróciłam z nad morza i ta skóra nie wygląda dobrze, łuszczy się, przesusza, skorzystam z tych porad bo już nie wiem co robić, zamówiłam nawet to masło do ciała z avokado bo słyszałam od koleżanki że dobre