Wysoka temperatura na dworze sprawia, że chętnie zamieniamy trampki, balerinki i czółenka na sandały. Co zrobić, aby zmęczone zimą stopy prezentowały się zdrowo i estetycznie? Przekazujemy kilka rad, jak i po co dbać o skórę stóp.

Oczyszczanie i złuszczanie

Tak jak w przypadku pozostałych części ciała, podstawą pielęgnacji stóp jest dokładne oczyszczenie skóry i złuszczanie martwych jej komórek.

Jeśli możesz poświęcić swoim stopom odrobinę więcej uwagi, dobrym wstępem do zabiegów będzie ciepła, relaksująca kąpiel z dodatkiem aromatycznych soli. Doskonale sprawdzą się te z dodatkiem mentolu, który dodatkowo da uczucie przyjemnego odświeżenia i lekkości. Do walki z uciążliwym, zrogowaciałym naskórkiem mamy do dyspozycji cały kosmetyczny arsenał. Posiadaczkom delikatnej skóry, oraz tym szczęśliwym u których zgrubienia występują sporadycznie, polecamy drobnoziarniste peelingi solne. Regularne ich stosowanie poprawi wygląd stóp, działając nieinwazyjnie i nie podrażniając skóry. Tym zaś, które zmagają się z licznymi odciskami i zgrubieniami mogą przypaść do gustu peelingi gruboziarniste wzbogacone o komponenty zmiękczające i silnie odżywiające naskórek np. algi. By uzyskać szybki efekt możemy sięgnąć również po tradycyjne, naturalne pumeksy, tarki i elektroniczne pilniki. Warto też przyjrzeć się powodom problemów ze skórą stóp. Na zrogowacenia bardziej podatne są osoby, które noszą ciasne i niewygodne obuwie, których praca wymaga długotrwałego stania bądź chodzenia a także osoby z nadwagą i zmagające się z cukrzycą i niedoczynnością tarczycy. Jeśli więc od lat zmagasz się ze zgrubiałym naskórkiem upewnij się, że nie jest to wynik większych problemów ze zdrowiem.

Jeśli Twoje stopy pozbawione są zgrubień a Ty chciałabyś nadać ich skórze miękkości, wypróbuj kąpieli z dodatkiem olejku – to błyskawiczna terapia nawilżająca. Twoja skóra szybko zyska sprężystość a Ty sama otoczysz się pięknym, relaksującym aromatem.

Nawilżanie

Dobrze oczyszczona skóra potrzebuje nawilżenia i przygotowania jej do pracy (dziennie wykonujemy bowiem około 3000 – 10000 kroków). Skóra tej części ciała jest pozbawiona gruczołów łojowych, które w naturalny sposób natłuszczałyby naskórek. Komfort naszym stopom zapewnią więc lekkie kremy nawilżające – utworzą delikatną warstewkę ochronną zapobiegając odparzeniom i kolejnym otarciom. Na noc natomiast warto nasmarować stopy gęstszym kremem o bogatszym składzie, doskonale sprawdzą się do tego naturalne masła, które można nałożyć grubszą warstwą na skórę pięt. W domu możesz także samodzielnie wykonać odżywczą, naturalną maseczkę złuszczającą, mieszając ze sobą bardzo drobno zmielone migdały i wybrane masło. Jeśli noc nie jest upalna, możesz dodatkowo założyć na czas snu cienkie bawełniane skarpetki – podwyższona temperatura sprawi, że pory skóry stóp rozszerzą się a podczas snu drogocenne składniki będą wnikać w głębsze warstwy naskórka.

Odpowiednia ochrona

Jeśli często latem korzystasz z basenu lub przechadzasz się po miejscach, gdzie gromadzi się wiele osób, nie zapominaj o klapkach! Grasujące w dużych skupiskach ludzi drobnoustroje i grzyby tylko czekają, aby uprzykrzyć Ci wakacje i sprawić, byś zapomniała o eleganckich sandałkach. Pamiętaj również, aby latem zadbać o odpowiednią ochronę skóry stóp przed promieniami słonecznymi – często o tym zapominamy, a również ona narażona jest na oparzenia i przyspieszone starzenie.

Skórki i paznokcie

Czy do pielęgnacji dłoni używasz dedykowanych kremów do skórek i paznokci? Tych samych produktów możesz użyć do pielęgnacji palców stóp. Regularny masaż okolic paznokci i opuszków przyniesie ukojenie, jeżeli cały dzień spędziłaś w szpilkach. Pamiętaj też, aby paznokcie u stóp ścinać „na prosto”. Nie zaokrąglaj zbyt mocno pilnikiem ich kształtu, zwiększysz bowiem ryzyko bolesnego wrastania paznokci. Zniekształceniom paznokci, a nawet palców, sprzyja noszenie ciasnego obuwia. Szczególnie latem unikaj więc wąskich, uciskających butów.  

Pomaluj paznokcie na ulubiony kolor. Starannie wykonany pedicure nada elegancji i wyrazu zadbanym stopom. Zarówno wyraziste barwy jak delikatne pastele podkreślą letnią opalenizn