Kąpiel solna relaksuje, poprawia krążenie i odpręża. Redukuje obrzęki a także zmniejsza ból mięśni i stawów. W zależności od dodatków może odpowiedzieć na bardzo zróżnicowane potrzeby pielęgnacyjne.

Sól do kąpieli- jak używać?

Pytanie o to jak używać soli do kąpieli wydawałoby się trywialne. Co może być prostszego od wsypania kosmetyku do wanny lub miski z wodą? Racja, nie ma chyba łatwiejszego zabiegu pielęgnacyjnego. Jeśli jednak chcemy, aby opakowanie ulubionego kosmetyku starczyło nam na dłużej przy zachowaniu właściwości pielęgnacyjnych kąpieli, warto wiedzieć, jak dawkować sól. Warto też posiadać wiedzę, jak sporządzić własną, domową mieszankę do kąpieli.

Sól do kąpieli - sposób użycia

Aby wydobyć wszystkie pozytywne dla naszego organizmu właściwości zabiegu warto wiedzieć, ile czasu powinna trwać kąpiel z solą i jak się do niej przygotować. Głównym czynnikiem decydującym o efektach kąpieli z dodatkiem soli jest jednak nie tyle dobór pielęgnacyjnej mieszanki, co temperatura wody. Zimna kąpiel (poniżej 30C) pobudzi do działania, dlatego będzie dobrym początkiem pełnego wyzwań dnia. Chłodna woda jest sprzymierzeńcem szybkich, porannych kąpieli, szczególnie, że w taki zimnej wodzie nie powinniśmy przebywać dłużej niż kilka minut. Chłodna woda i sól dodatkowo napinają skórę ciała nadając jej atrakcyjniejszy, młodszy wygląd. W temperaturze zbliżonej do temperatury ciała odprężymy się po ciężkim dniu a równocześnie nie rozleniwimy, a lekko pobudzimy organizm. Ciepła, powyżej 37 stopni kąpiel natomiast to doskonały zabieg wieczorny. W trwającej od kilkunastu do 30 minut ciepłej kąpieli rozluźnimy ciało i umysł. Rozgrzewająca kąpiel pomoże w walce z przeziębieniem, bólem mięśni i pomoże zasnąć. Gorąca kąpiel to też sposób na odprężenie po ciężkim treningu.

Dawkowanie

To, ile soli do kąpieli powinniśmy przeznaczyć na jeden zabieg, zależy przede wszystkim od ilości wody, którą wykorzystamy do kąpieli ciała, dłoni lub stóp. W przypadku kąpieli całego ciała wykorzystujemy dużą garść soli do jednorazowego zabiegu. Przed zabiegiem należy odczekać kilka minut, aż sól rozpuści się w wodzie. Odpowiednio mniejszą porcję wykorzystamy do stóp lub dłoni, chyba, że oczekujemy mocniejszego działania soli, wówczas możemy dodać jej więcej. Aby nadać kąpieli przyjemny zapach i dodatkowo zrelaksować się, warto do wody dodać odrobinę olejku eterycznego – tu wystarczy kilka kropli.

Zrób to sam

Domowa sól do kąpieli  jest bardzo łatwa w wykonaniu. Najprostsze rozwiązanie stanowi garść soli (np. morskiej, kuchennej, lub rzadziej spotykanej – soli Epson).

Jeżeli interesują nas jednak bardziej wyszukane zabiegi, które mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę warto zainwestować w gotowe mieszanki. Wzbogacone o dodatek olejku eterycznego sprawią, że relaksujące właściwości kąpieli w solance zostaną spotęgowane przez ulubiony zapach roznoszący się po pomieszczeniu. Kolejnym, zwiększającym dobroczynne działanie kąpieli składnikiem są oleje roślinne. Zastosowanie w nich witamin lub ekstraktów roślinnych nie tylko wzmocni działanie pielęgnacyjne zabiegu ale również nada mu charakter aromaterapii. Spośród dostępnych soli do kąpieli możemy przebierać, wybierając te, które umilą nam domowe rytuały pielęgnacyjne.