Czego nie wiesz o skórze? Skóra jako największy organ organizmu człowieka
Smarujesz ją balsamami i dbasz o nią na różne sposoby. Patrzysz na nią tak często, że czasem zdaje Ci się, że znasz ją na pamięć i nie ma przed Tobą tajemnic, a jednak… Twoja skóra – czego najprawdopodobniej o niej nie wiesz?

1.       Skóra każdego dnia działa dla naszego organizmu jak najbardziej zaufany ochroniarz i sekretarka w jednym. Z jednej strony chroni nas przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, z drugiej natomiast przekazuje najważniejsze substancje do odpowiednich komórek i umożliwia wydalanie szkodliwych związków. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie reszty organizmu, skóra chroni nas przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza, drobnoustrojami i innymi, fizycznymi czynnikami uszkadzającymi jej strukturę.
 
2.       Ta najbardziej zewnętrzna powłoka naszego ciała, przy współpracy gruczołów potowych i łojowych, odpowiada także za termoregulację organizmu. To dzięki niej, niezależnie od temperatury otaczającego nas powietrza ciepłota naszego ciała utrzymywana jest w granicach 36,6°C. Kosmetyka może wspierać ochronne i regulujące funkcje skóry poprzez odpowiednie jej nawilżanie i natłuszczanie a także przez usuwanie jej obumarłych komórek.
 
3.       Skóra składa się zasadniczo z trzech warstw:
 
- naskórka, czyli zewnętrznej części skóry, której natomiast wierzchnią warstwę stanowi tak zwana warstwa rogowa naskórka. To właśnie ta najbardziej zewnętrzna powłoka chroni resztę organizmu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych a także przed alergenami oraz mikroorganizmami;
- skóry właściwej, w której zawarte są m.in. gruczoły potowe i łojowe, oraz naczynia krwionośne będące przekaźnikami cennych składników dla położonych głębiej organów. To także w tej warstwie skóry gromadzi się kolagen, odpowiadający za jej napięcie;
- tkanki podskórnej, która stanowi warstwę izolacyjną organizmu, chroniącą przed utratą ciepła.
 
4.       Skóra dorosłego człowieka zajmuje powierzchnię około 2 m2 i osiąga masę nawet 5 kilogramów.
 
5.       Średnia grubość skóry to 3 mm, jednak różni się znacząco w poszczególnych partiach ciała – najcieńsza i najdelikatniejsza jest na powiekach (ok. 0,4 mm) najgrubsza zaś na dłoniach i stopach (nawet do 5 mm).
 
6.       Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry (naskórek) regularnie ulega złuszczaniu. Średnio pozbywamy się kilku jego gramów dziennie, co daje nawet około 2 kg rocznie.
 
7.        Dzięki złuszczaniu naskórka skóra odnawia się w regularnych cyklach co około 28 dni.
 
8.       Regeneracja skóry przebiega prawie dwa razy szybciej w nocy niż w ciągu dnia – intensyfikuje się proces produkcji kolagenu a szkodliwe wolne rodniki ulegają zniszczeniu. Skóra jest rozluźniona, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a więc składniki odżywcze kosmetyków mają wolną drogę aby wniknąć w głąb naszego organizmu.
 
9.       Za kolor naszej skóry odpowiada wytwarzana przez naskórek melanina. Co ciekawe, ostateczny jej odcień stabilizuje się dopiero w 6 miesiącu życia człowieka.
 
10.   Z wiekiem skóra staje się grubsza – u noworodka jest do 5 razy cieńsza niż u dorosłego człowieka.
 
11.   Skoro organ ten ma udział w strukturze naszego ciała, jej stan – dobry lub zły – nie może pozostawać bez wpływu na kondycję pozostałych narządów. Na funkcjonowanie skóry oddziałuje wiele czynników, w tym możemy wyróżnić dwa, na które mamy bezpośredni wpływ: sposób odżywiania i pielęgnacja. Skóra ponadto jako pierwsza daje nam sygnały o nietypowych zjawiskach zachodzących w naszym organizmie. Zaczerwienieniem i większą potliwością informuje nas między innymi o podwyższonej temperaturze ciała. Nadpotliwość to często wstydliwa oznaka zwiększonego stresu. Rumieńce natomiast u wielu z nas zdradzają emocje.
 
12.   Skóra jest również naszą zewnętrzną wizytówką. Ważna jest więc jej odpowiednia pielęgnacja. Regularne złuszczanie naskórka pozwoli pozbyć się martwych komórek a także pozwoli zbawiennym składnikom odżywczym swobodniej docierać do głębszych warstw organizmu. Stosowanie kremów i balsamów pozwala odżywić ciało, zabezpieczyć je przed szkodliwymi promieniami UV a także spowalnia procesy starzenia. Odpowiednio dobrane kosmetyki odpowiedzą także na specyficzne potrzeby naszej skóry. Odwdzięczy się wówczas promiennym wyglądem i w dobrej kondycji posłuży nam wiele kolejnych lat.
 
Chyba nie ulega więc wątpliwości, że warto dbać o ten największy i równocześnie najbardziej widoczny organ naszego ciała?

Komentarze (3)

  • KAROLINA
  • 2016-10-27 11:38:41
  BARDZO CIEKAWE INFORMACJE O KTÓRYCH NIE MIAŁAM POJĘCIA, PRZYDADZĄ SIĘ NA PEWNO!
  • iga
  • 2016-10-28 16:16:57
  pewnie że warto dbać os skórę, dbam jak mogę, nawet kupiłam sobie wasz olejek do ciała :)
  • natalia
  • 2018-07-16 14:49:40
  Sporo tu ciekawych informacji wyczytałam, oby więcej takich informacji bo jestem pewna że się bardzo mi przydadzą, jestem w szoku że aż tyje skóry się złuszcza w ciągu roku :O