Wakacje wkraczają już w ostatni etap. Niektórzy są już wypoczęci i opaleni, a inni doczkali wreszcie długo odkładanego wyjazdu i wyruszają w podróż. Jednym i drugim z pewnością przyda się kilka wskazówek, jak utrzymć złocisty kolor skóry!

Warto wiedzieć, że złocisty odcień skóry to reakcja obronna naszego organizmu. Pod wpływem promieniowania UV w naszej skórze uaktywnia się melanina, która ma chronić jej głębokie warstwy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ciemniejszy odcień skóry utrzymuje się przeważnie przez 4-5 tygodni, czyli około 1 miesiąca. Wynika to z tego, że naskórek podlega cyklicznej odnowie – martwe komórki zastępowane są nowymi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy jednak zachować opaleniznę nawet na 2-3 miesiące.

Jeszcze przed wakacjami

O trwałość opalenizny możesz zadbać jeszcze przed wyjazdem na upragnione wakacje. Warto w tym celu uzupełnić dietę o produkty zawierającą beta-karoten, występujący w czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz owocach, a nawet niektórych zielonych warzywach liściastych. Warto więc włączyć do codziennych posiłków marchewkę, paprykę, pomidory, morele, nektarynki, brzoskwinie, mango, a także szpinak, brokuły, jarmuż, sałatę czy botwinę. Beta karoten jest też naturalnym przeciwutleniaczem, a więc zapobiega powstawaniu wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia skóry oraz mogą zwiększać podatność na raka.

W trakcie opalania

Opalaj się stopniowo. Pierwsze kąpiele słoneczne nie powinny trwać dłużej niż 15 minut, w kolejnych dniach czas ten można stopniowo wydłużać – skóra powinna powoli przyzwyczajać się do zwiększonej ekspozycji na słońce. Dodatkowo bezwzględnie chroń ciało kremami z filtrem – opalenizna będzie równomierna, ochronisz też komórki naskórka przed uszkodzeniem (a uszkodzone komórki szybciej obumierają - wówczas skóra szybciej blednie).

Konieczne jest nawadnianie organizmu – woda niezbędna jest do właściwego funkcjonowania komórek, także tych, z których zbudowana jest skóra.  Istotne jest dobre nawilżenie ciała również od zewnątrz – po każdej sesji opalania należy posmarować skórę odżywczym, nawilżającym balsamem lub olejkiem. Dzięki temu skóra zachowa zdrowy koloryt, napięcie i spowolnimy proces starzenia się naskórka.

Pielęgnacja po opalaniu

Prysznic po dniu spędzonym na świeżym powietrzu łączy w sobie wiele zalet. Spłucze kurz i piasek, które lubią przyklejać się do naszej pokrytej balsamami skóry. Pozbędziesz się też resztek kremu do opalania, który prawdopodobnie i tak stracił już swoje właściwości ochronne. Pamiętaj jednak, aby nie kąpać się w gorącej wodzie – sprzyja ona odwodnieniu naskórka, wysusza już i tak podrażnioną słońcem skórę i przyspieszy proces złuszczania. Polewaj ciało chłodną wodą, do mycia użyj zaś delikatnych płynów (np. zawierających oleje naturalne – pomarańczowy, migdałowy, kokosowy). Możesz też zafundować sobie regeneracyjną kąpiel w królewskim stylu. Do letniej wody dolej szklankę mleka i łyżkę miodu i poczuj się jak Kleopatra! 

Po oczyszczeniu skóry - nawilżaj. W tym celu możesz użyć balsamów i olejków zawierających składniki łagodzące skutki opalania (np. D-panthenol, aloes lub algi) lub silnie nawilżających (np. na bazie oliwy z oliwek, oleju kokosowego, masła shea czy masła mango). Nie tylko odżywią zmęczoną słońcem skórę ale nadadzą ładnego połysku, dodatkowo podkreślającego opaleniznę.

Unikaj silnych środków myjących oraz kosmetyków na bazie alkoholu i kwasów. Nie tylko mogą podrażnić Twoją skórę w trakcie opalania i uczulać w kontakcie ze słońcem, ale również mogą wysuszyć już i tak naruszony działaniem słońca i innych czynników (np. wiatrem i suchym powietrzem) naskórek. Oczywiście kosmetyki silnie złuszczające przyspieszą również proces rozjaśniania skóry. Nie rezygnuj jednak całkowicie ze złuszczania naskórka. Raz na tydzień wykonaj delikatny peeling, np. z użyciem kosmetyku z zawartością drobinek soli. Delikatne złuszczanie pomaga wyrównać koloryt skóry oraz pozbyć się obumarłych komórek (nic nam po pięknej opaleniźnie, jeśli nasza skóra jest wysuszona i chropowata).

W utrzymaniu brązowego kolorytu skóry pomogą też kosmetyki z zawartością takich składników jak oleje orzechowe lub masło kakaowe.

A czy Wy macie swoje sprawdzone sposoby na zachowanie wakacyjnej opalenizny?