Odchudzasz się, i chcesz, aby wraz z malejącym rozmiarem Twoja skóra zyskała jędrność? A może obserwujesz, że Twoje ciało traci ostatnio na sprężystości? W obu przypadkach warto sięgnąć po balsam ujędrniający. Czy wiesz, jak on działa?

 

Skóra jędrna – czyli jaka?

Skórą ujędrnioną nazywamy zwykle skórę zregenerowaną, o spójnej strukturze. Mamy wówczas na myśli stan, kiedy naciśnięta skóra nie odkształca się, jest sprężysta i napięta. Zapewnienie odpowiednich składników wpłynie nie tylko na gładkość i elastyczność widocznych, wierzchnich warstw naskórka, ale także na dobrą kondycję głębszych części.

 

Kilka słów o białkach!

Kosmetyki ujędrniające działają na kolagen i elastynę – dwa kluczowe białka wchodzące w skład struktury skóry. Włókna kolagenu i elastyny to swojego rodzaju rozciągliwa siatka podtrzymująca skórę. Wraz z wiekiem kolagen ulega osłabieniu, dlatego tak ważne jest pobudzanie procesu jego powstawania (syntezy). Pozbawiona tych najważniejszych dwóch białek skóra traci elastyczność, ulega rozciąganiu i rozrywaniu – stąd biorą się tak nielubiane, uporczywe rozstępy. Zawarte w balsamach ujędrniających składniki aktywne mają na celu między innymi napędzanie procesu produkcji kolagenu i elastyny. Nawet posiadaczki napiętej skóry powinny profilaktycznie wdrażać kosmetyki ujędrniające – łatwiej bowiem jest zapobiegać utracie jędrności niż niwelować jej skutki.

Składnikami aktywnymi, cenionymi w terapii ujędrniającej, są m.in. witamina E, kofeina, kakao, olejek cytrynowy, olejek grapefruitowy, olej z alg i olej arganowy. Witamina E odbudowuje skórę, a także zapobiega przedwczesnemu obumieraniu jej komórek. Pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną zapewniając odpowiednie nawodnienie skóry, niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Oleje cytrusowe odpowiadają za drenaż skóry, zapobiegają rozpadowi włókien kolagenowych a także tonizują i napinają skórę. Olej arganowy działa antyoksydacyjnie, wygładza oraz zapobiega ucieczce wody przez naskórek. Kofeina natomiast z łatwością wnika w głąb skóry, poprawia mikrokrążenie ułatwiając przepływ krwi i wnikanie drogocennych składników. Kakao wygładza i uelastycznia skórę, nadając jej równocześnie zdrowy kolor. Olej z alg reguluje gospodarkę wodną, pobudza krążenie, dodatkowo działając antycellulitowo.

Balsamy ujędrniające często też wzbogacone są o masła, które chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, pozwalając składnikom przenikającym w głębsze warstwy działać na najwyższych obrotach. Masła i oleje ponadto zapobiegają parowaniu przez warstwę naskórka wody, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania tkanek.

Nasze wskazówki

Rytuał ujędrniający rozpocznij już pod prysznicem. Masaż ciała ulubionym peelingiem oraz naprzemienny, zimny i ciepły, prysznic poprawią ukrwienie Twojej skóry, dzięki czemu szybciej pozbędzie się ona toksyn oraz z łatwością będzie wchłaniać odżywcze składniki balsamu.

Pamiętaj też, że żaden kosmetyk sam w sobie nie posiada magicznych właściwości odchudzających. Podstawą jest ruch, dzięki któremu spalisz tłuszcz i dotlenisz organizm. W tym celu warto wypróbować takie ćwiczenia jak wchodzenie po schodach, stepper, bieganie, trening na uniesionej bieżni, zajęcia na stepie, jazda na rowerze i rolkach lub pływanie.